Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
Internazionale ka fituar 30 trofe brënda Italisë, përfshirë fitimin e [[Serie A|kampionatit]] 18 herë, [[Coppa Italia|kupën]] shtatë herë dhe [[Supercoppa Italiana|superkupën]] pesë herë. Nga viti 2006 e deri në vitin 2010, klubi e fitoi ligën pesë herë rresht, duke barazuar dhe rekordin e të gjitha kohërave.<ref name="Italy – List of Champions">{{cite news|url=http://www.rsssf.com/tablesi/italchamp.html%7Cpublisher=RSSSF|accessdate=12 korrik 2014|work=RSSSF|title=Italy – List of Champions}}</ref> Ata kanë fituar [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] tre herë: dy herë rresht në vitet [[Finalja e Kupës Evropiane 1964|1964]] dhe [[Finalja e Kupës Evropiane 1965|1965]] të tretën në [[Finalja e UEFA Ligë së Kampioneve 2010|2010]], e fundit për një skuadër italiane. Inter në sezonin 2009–10 përveç se fitoi Ligën e Kampioneve, fitoi gjithashtu edhe Scudetton dhe Kupën e Italisë duke u bërë skuadra e parë dhe e vetme italiane që fiton [[Tripleta (futboll)|tripletën kontinentale]].<ref name="treble">{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1490968.html|title=Inter join exclusive treble club|trans-title=Inter i bashkohet klubit eksluziv të tripletës|work=UEFA.com|accessdate=9 gusht 2012}}</ref> Klubi gjithashtu ka fituar tre herë [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]], dy herë [[Kupa Interkontinentale (futboll)|Kupën Interkontinentale]] dhe një herë [[FIFA Kupa e Botës për Klube|FIFA Kupën e Botës për Klube]].
 
Inter i luan ndeshjet në shtëpi te stadiumi [[San Siro]], njohur gjithashtu edhe si ''Stadio Giuseppe Meazza''. Stadiumi, i cili ndahet me rivalët e [[A.C. Milan|Milanit]], është stadiumi me kapacitetin më të madhë në Itali, me plot 80,018 vende.<ref name="sansirosize">{{cite news|title=Struttura|trans-title=Struktura|url=http://www.sansiro.net/struttura.asp|work=sansiro.net|accessdate=4 tetor 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100612094451/http://sansiro.net/struttura.asp|archive-date=12 qershor 2010|url-status=dead}}</ref> Milan është rivali më i madhë i Interit, dhe ndeshja që luajnë bashkë quhet [[Derby della Madonnina]], dhe është një nga derbit më të ndjekura në futboll.<ref>{{cite news|url=http://www.theroar.com.au/2010/01/26/is-this-the-greatest-derby-in-the-world/ |title=Is this the greatest derby in world sports? |work=Theroar.com.au |date=26 January 2010|accessdate=28 September 2011}}</ref> Që nga viti 2010, Inter është skuadra e dytë italiane më e mbështetur,<ref name="ricerca2010">{{cite news|url=http://www.demos.it/2010/pdf/143320100924calcio.pdf|title=Italia, il paese nel pallone |work=demos.it |format=PDF |pages=3, 9–10 |date=24 shtator 2010|accessdate=20 korrik 2011}}</ref> dhe e teta më e mbështetur në Europë. Inter është një nga klubet më të vlefshme në Itali dhe në botë.<ref name="Football Team Valuations">{{cite news |title=The World's Most Valuable Soccer Teams |url=http://www.forbes.com/pictures/mlm45eigjk/14-inter-milan/ |work=Forbes |date=17 prill 2013|accessdate=13 korrik 2013}}</ref> Inter ishte një anëtarët e krijimit të grupit [[G-14]] udhëheqës të futbollit europian, tani ai grup nuk ekziston më.
 
== Historia ==