Dallime mes rishikimeve të "Idlir Azizaj"

1.622 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Idlir Azizaj''' (lindur më [[21 korrik]] [[1970]] në [[Vlorë]]) është një shkrimtar dhe përkthyes [[shqiptar]], i cili jeton prej vitit 2004 në [[Francë]]. Ai njihet sidomos për përkthimin e ''Uliksit'' të [[Xhejms Xhois|Xhejms Xhoisit]] në shqip, për të cilin u vlerësua me "Pendën e Argjendtë" nga [[Ministria e Kulturës e Shqipërisë]] në vitin 2004.
 
== Jetëshkrimi ==
 
Azizaj kreu studimet e para në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]] për [[ekonomi]]. Më vonë ndoqi studimet për letërsi angleze e amerikane në [[Concordia College]] të [[Minesota|Minesotës]] në [[ShBA]]-të.
Në vitin 2006 mori gradën Master"master" 2në filozofifilozofiUniversitetin e 8<sup>-të</sup> të Parisit, me punimin "''Uliksi, gramafoni që këndon heshtjen", studim mbi James Joyce-n, në Université Paris 8, Francë''.
 
Azizaj ka botuar vëlliminVëllimi me poezi "Syri në mur", (1997) është botuarribotuar më 2010 në një vëllim dygjuhësh në SHBAShBA-të nga C.C.CC Marimbo Press.
 
Azizaj veçanërisht është i njohur me përkthimin e ''Uliksit'' të Xhejms Xhoisit, për të cilin ka marrë dhe "Pendën e Argjendtë" nga [[Ministria e Kulturës, Rinisëe dheShqipërisë]] Sportit evitin Shqipërisë|Ministria2004. Më 2011 ka marrë çmimin "Penda e Kulturës,Artë" Rinisënga dhefondacioni [[Mehr SportitLicht!]] për vitinesenë 2004më të mirë të vitit.
 
Azizaj është njohur në shtypin letrar për romanet e tij me temë nga shoqëria e sotme dhe për stilin e veçantë në prozë. Më 2011 ka marrë çmimin "Penda e Artë" nga fondacioni [[Mehr Licht]] për esenë më të mirë të vitit. Poezitë dhe dramat e tij janë vënë disa herë në skenë në Austri, Francë ku autori jeton dhe punon prej vitesh. Libri "Shekspirotët" është përmbledhja e tij e parë me tregime dhe novelaKosovë.
 
== Veprat ==
=== Përkthimet ===
 
* ''[[Uliksi (roman)|UliksitUliksi]]'' ei [[Xhejms Xhois|Xhejms Xhoisit]]
* ''Dublinasit'' e Xhejms Xhoisit
* ''Lundrimi drejt Bizantit'' i [[William Butler Yeats|Uilliam Batler Jijcit]]
* ''Dashuria e parë'' e [[Samuel Beckett|Samuel Beketit]]
* ''Kaddish'' e [[Allen Ginsberg|Alen Ginsbergut]]
* ''Të Nëndheshmit'' e [[Jack Kerouac|ZhakXhek Keruakut]]. {{Stampa:ISBN|9789928439512}}.
* ''Imazhi dhe proza të tjera'', përmblidhje e gjithë prozave të shkurtra të Samuel Beketit
* ''Kopisti Bartëlbi'' i [[Herman Melville|Herman Melvilit]]
=== Romanet ===
 
* ''Syri në mur''. Tiranë 1997.
* ''Terxhuman''
* ''Katër,I ose një film i fundit mbi komunizmin tonëPatitulluari''. Zenit, Tiranë 20081998.
* ''MandakallKatër, ose një vrimëfilm i hapetfundit mbi realitetkomunizmin zor s'e mbyllettonë''. Zenit, Tiranë 20092008. {{Stampa:ISBN|9789995671716}}.
* ''TiMandakall, dojeose një shkruajevrimë një fugëhapet në realitet zor s'e mbyllet''. Zenit, Tiranë 2009. {{Stampa:ISBN|9789995671761}}.
* ''GazetarjaTi edoje kulturës vetëvritet,shkruaje shpirtinjë i saj në drejtim të paditurfugë''. Zenit, Tiranë 20112009. {{Stampa:ISBN|9789995678777}}.
* ''Terxhuman''. Zenit, Tiranë, 2010. {{Stampa:ISBN|9789928400529}}.
* ''Don Kanuni, ose ngadalë gjakësi dremit në pritë''
* ''ArmikuGazetarja e kulturës vetëvritet, shpirti i popullitsaj pa emërdrejtim të paditur''. Pika Pa SipërfaqeZenit, Tiranë 2017,2011. {{Stampa:ISBN|97899281854889789928400598}}.
* ''Don Kanuni, ose ngadalë gjakësi dremit në pritë''. Zenit, Tiranë, 2012. {{Stampa:ISBN|9789928113115}}.
* ''Shekspirotët''. Botimet Toena, Tiranë 2016. {{Stampa:ISBN|9789928205308}}.
* ''Armiku i popullit pa emër''. Pika Pa Sipërfaqe, Tiranë 2017. {{Stampa:ISBN|9789928185488}}.
 
== Çmimet ==
 
* 2004: '''Penda e Argjendtë''' nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë për përkthimin në shqip e romanit ''Uliksi''
* 2011: '''Penda e Artë''' nga fondacioni Mehr Licht! për esenë ''Ekentriku shqiptar ose pamundësia jonë politike për t'u tërhequr''
* 2016: '''Vepra më e mirë e vitit të Letërsisë Shqipe''' nga Ministria e Kulturës e Shqipëerisë për novelën dramaturgjike ''Shekspirotët''
 
== Burimet ==
* https://peizazhe.com/2017/02/24/gazetarja-e-kultures-vetevritet/
 
== ReferencatReferimet ==
 
# https://bukinist.al/sq/drame/4319-ti-doje-te-shkruaje-nje-fuge-pasuar-nga-e-h.html
# https://bukinist.al/sq/sage-histori/6396-armiku-i-popullit-pa-emer.html
# https://bukinist.al/sq/poezi/6528-lundrimi-drejt-bizantit.html?search_query=idlir+azizaj&results=1
# https://www.koha.net/kulture/61930/shekspirotet-e-idlir-azizaj-shpallet-vepra-me-e-mire-e-vitit-e-letersise-shqipe/
# https://www.worldcat.org/title/terxhuman-roman/oclc/705976367&referer=brief_results
# https://www.worldcat.org/title/don-kanuni-ose-ngadale-gjaksi-fillon-dremit-ne-prite-roman/oclc/818328020?referer=di&ht=edition
# https://issuu.com/gazetamapo/docs/mapo_3_korrik_e_plote
# https://www.worldcat.org/title/gazetarja-e-kultures-vetvritet-shpirti-i-saj-ne-drejtim-te-paditur-roman/oclc/826863774
# http://www.ikub.al/KULTURE/17/12/07/Ministria-e-Kultures-shpall-fituesit-per-cmimet-Kombetare-te-Letersise-0173.aspx
 
[[Kategoria:Lindje 1970]]