Ndryshimi mes inspektimeve të "Hiperbola"

344 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Pjesët e pjerrëta përbejnë hiperbolën.
Hiperbola eshte nje figure letrare,qe ndertohet duke zmadhuar jashte mase qenie,sende, tiparet ose veprimet e tyre.P.sh Muji behet aq I forte, sa mund te ngreje nje shkemb me krahe. Kjo behet per Te lene pershtypje tek lexuesi, si dhe per Te theksuar idene e autorit. Figura e hiperboles perdoret shume ne perralla e legjenda.
 
Hiperbola është ajo figure letrare e cila një send ose një dukuri e jep tepër te zmadhuar, me qellim për te bere një efekt te madh te lexuesi. P.sh. Sa e gjate është jeta e tij ; sa pa mbarim janë dëshirat. E kështu pa fund.
 
 
[[Kategori:Letërsi]]
Punoi: Sonja Joca
Anonymous user