Ndryshimi mes inspektimeve të "Hafiz Ibrahim Dalliu"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Jeta ==
Lindi në [[Tirana|Tiranë]] në një familje vendalie më [[1878]]. I ati, Mustafai dhe dy vëllezërit, Hysniu dhe Aliu kanë qenë klerikë të njohur me tituj “Haxhi” dhe “Hafiz”. Pasi mbaroi shkollën Ruzhdije[[Ryzhdije]] në Tiranë vijoi studimet e larta në [[Stambolli|Stamboll]] për hoxhë dhe u njoh nga afër me veprimtarinë e [[Rilindja Kombëtare|Rilindjes Kombëtare]].<ref name=":3">{{Cite web|url=http://www.iskk.gov.al/wp-content/uploads/2017/03/fjalori-enciklopedik-i-ri-D-G-1.pdf|title=Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist v. II (D-G)|date=2013|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Viktimave të Komunizmit|isbn=978-9928-168-01-6|website=iskk.gov.al|page=38-39}}</ref>
 
Në vitin 1902 e gjejmë bashkëpunëtor me Filip Ashikun në hapjen e shkollave shqipe në Tiranë duke vazhduar deri në fund të vitit 1903, kur këto shkolla u mbyllën; edhe se u mbyllën shkollat legale, Hafizi vazhdoi të njëjtin aktivitet në mënyrë ilegale duke drejtuar kurse të gjuhës shqipe në familjet e qytetarëve tiranas si kurset në familjen e [[Murat bej Toptani|Murat Toptanit]] për ta rifilluar përsëri këtë aktivitet në mënyrë legale në vitin 1908.
165

edits