Ndryshimi mes inspektimeve të "2012–13 Serie A"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
 
|matches = 380
|total goals = 1000
|longest wins = 9 ndeshje<br />[[Juventus F.C.|Juventus]]<ref>{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/111/league/ita.1/juventus|title=Juventus 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|work=ESPN|publisher=Entertainment and Sports Programming Network|language=en|accessdate=4 May 2013}}</ref>
|longest unbeaten = 14 ndeshje<br />[[A.C. Milan|Milan]]<ref>{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/103/league/ita.1/ac-milan?cc=4716|title=Milan 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|workpublisher=ESPN FC|publisherlanguage=Entertainment and Sports Programming Networken|accessdate=8 March 2013}}</ref>
|longest winless = 19 ndeshje<br />[[Delfino Pescara 1936|Pescara]]<ref name="pescara_winless">{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/3290/league/ita.1/us-pescara?cc=4716|title=Pescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|workpublisher=ESPN FC|publisherlanguage=Entertainment and Sports Programming Networken|accessdate=4 May 2013}}</ref>
|longest losses = 8 ndeshje<br />[[Delfino Pescara 1936|Pescara]]<ref name="pescara_winless"/>
|highest attendance = 79,341<ref name="attendance">{{cite web|url=http://www.stadiapostcards.com/A12-13.htm|title=Attendance statistics of Serie A 2012–13|work=Stadia Postcards|publisher=www.stadiapostcards.com|language=en|accessdate=27 August 2012}}</ref><br />[[InterF.C. Internazionale MilanMilano|Internazionale]] 1–1 [[A.C. Milan|Milan]]
|lowest attendance = 6,300<ref name="attendance" /><br />[[Udinese Calcio|Udinese]] 1–1 [[U.S. Città di Palermo|Palermo]]
|average attendance = 24,655<ref name="attendance" />
}}
 
'''2012–13 Serie A''' (njihet si Serie A TIM për shkak të sponsorit zyrtar) është edicioni i 81 që kur kësaj kampionati iu ndryshua emri. Ky kampionat filloi më 25 gusht 2012 dhe mbaroi më 19 maj 2013.<ref>{{cite news|url=http://www.football-italia.net/17077/no-early-serie-startw |title=No early Serie A start|trans-title=Jo nisje të hershme të Serie A|publisher=[[Football Italia]]| worklanguage=Football-Italia.neten| date=26 Marchmars 2012 |titleaccessdate=No4 earlynëntor Serie A start2019}}</ref> [[Juventus F.C.|Juventus]] ishte kampioni në fuqi, i cili arriti të fitoj edhe këtë kompedicion.
 
Në total kishte 20 skuadra, 17 skuadra nga sezoni 2011-12 dhe 3 skuadra nga sezoni 2011-12 në Serie B. Si në vitet e mëparëshme, kompania NIKE nxorri topin ku u luajt në të gjithë ndeshjet e sezonit.<ref>{{cite web|title=Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls|url=http://pes-parche.com/2012/03/balones-nike-maxim-temporada-2012-2013-official-match-ball-full-hd.html|publisher=pes-parche.com|language=en|date=20 prill 2012|accessdate=20 prill 2012}}</ref>
 
==Eventi==
Sezoni 2012-13 pa rikthimin e [[Delfino Pescara 1936|Pescarës]], [[Torino F.C.|Torinos]] dhe [[U.C. Sampdoria|Sampdorias]], të cilët u rikthyen në [[Serie A]] pas nëntë, tre, dhe një viti respektivisht. Është gjithashtu edhe sezoni i parë i [[Cagliari Calcio|Cagliarit]] jashtë stadiumit Stadio Sant'Elia pas më shumë se 40 viteve.<ref>{{cite news|url=http://www.repubblica.it/sport/calcio/serie-a/cagliari/2012/05/21/news/rivoluzione_in_arrivo_is_arenas-35653028/|title=Sant'Elia addio, 'Is Arenas' è realtà|trans-title=Mirupafshim Sant'Elia, 'Is Arenas' është realitet|publisher=La Repubblica|language=en|date=21 maj 2012|accessdate=21 maj 2012}}</ref>
 
== Skuadrat ==