Dallime mes rishikimeve të "Antoine Griezmann"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
Griezmann e nisi karrierën me klubin lokal të qytetit të lindjes UF Mâcon.<ref name ="griezmann_career">{{cite web|url=http://www.fff.fr/selections/m19ans/actualite/533899.shtml|title=Griezmann: "Un rêve de porter le maillot bleu"|trans-title=Griezmann: "Është një ëndërr të vesh fanellën blu"|publisher=[[Federata Franceze e Futbollit]]|language=fr|date=25 qershor 2010|accessdate=27 qershor 2010|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100629223639/http://www.fff.fr/selections/m19ans/actualite/533899.shtml|archivedate=29 qershor 2010}}</ref> Gjatë kohës që ishte atje, ai bëri disa prova me klube profesioniste me qëllim për të fituar në vënd në njërën prej akademive të tyre, por u refuzua për shkak të përmasave të tij dhe trupit të lehtë.<ref name ="griezmann_career" /> Në vitin 2005, gjatë kohës që ishte në provë te [[Montpellier HSC|Montpellier]], Griezmann luajti në një miqësore kundër akademisë së të rinjëve të [[Paris Saint-Germain F.C.|Paris Saint-Germain]] në Paris, duke i lënë mbresa shumë klubeve, përfshirë edhe klubin spanjoll [[Real Sociedad]], që kishte dëruar disa zbulues talentesh. Pas ndeshjes, zyrtarët e klubit i ofruan atij një provë një-javore në [[San Sebastián]], të cilën ai e pranoi, Atij më vonë ju ofrua edhe një javë e dytë qëndrimi në klub. Klubi më pas telefonoi prindërit e tij dhe i ofroi zyrtarisht një kontratë të rinjsh. Prindërit e Griezmann fillimisht ngurruan që të lejonin djalin e tyre të zhvendosej në Spanjë, por më pas ndërruan mëndje pasi morën siguri.<ref name ="griezmann_career" /><ref>{{cite web|url=http://real-sociedad.diariovasco.com/noticias/2009-10-01/antoine-lloraba-principio-estuvo-20091001.html|title=Antoine lloraba al principio y estuvo tres veces a punto de irse|trans-title=Antoine qau në fillim dhe ishte gati për t'u larguar tre herë|newspaper=[[El Diario Vasco]]|language=es|date=1 tetor 2009|accessdate=19 korrik 2017}}</ref>
 
==Karriera me klube==
===Real Sociedad===
====Vitet e para====
Kur arriti për herë të parë në Real Sociedad, Griezmann u paraqit me skautin francez të klubit ndërsa ndiqte shkollën përtej kufirit në [[Bayonne]], duke u stërvitur në mbrëmjet në selinë e klubit në [[San Sebastián]].
 
==Referimet==