Ndryshimi mes inspektimeve të "Kisha e Shna Ndout, Binçë"

→‎top: ref fix, zëvendësova: ref=mei-ks → ref=mei-ks |language=sq duke përdorur AWB
(→‎top: ref fix, zëvendësova: ref=mei-ks → ref=mei-ks |language=sq duke përdorur AWB)
 
| përcaktimi1_lloji = Nën mbrojtje
}}
'''Kisha e Shën Ndout''' është një monument i trashëgimisë kulturore në [[Binçë]], [[Vitia|Viti]], [[Kosovë]].<ref name="mei-ks">{{cite book|title=LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME|publisher=Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit|url=http://www.mkrs-ks.org/repository/docs/LISTA_E_TRASHEGIMISE_KULTURORE_NEN_MBROJTJE_TE_PERKOSHME_2015.pdf|accessdate=17 gusht 2016|ref=mei-ks |language=sq }}</ref> Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër. Objekti, i ndërtuar prej betonarmesë, filloi të ndërtohet në vitin 1968, ndërsa përfundoi në vitin 1972. Muret e jashtme janë fasaduar me gurë të përpunuar, të cilët janë marrë në vendin e quajtur Stubllavaçë, ndërsa muratorët kanë qenë nga fshati Stubëll dhe Binçë. Kjo kishë është ndryshe nga të tjerat, krahasur me formën , si zakonisht kur bëhet ndërtimi i kishave.
 
==Përshkrimi==