Dallime mes rishikimeve të "Katovica"

18 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: nah:Cattohuitze)
v
}}
 
'''Katowice''' ([[Gjuha Polakepolake|polonisht]] ''{{Audio|Katowice.ogg|Katowice}}'' [{{IPA|katɔ'vʲitsɛ}}], [[Gjuha çeke|çek.]] ''Katovice'') është kryeqyteti të [[Województwo śląskie]]. Me rreth 320.000 banorbanorë është qytetit më i madhi i provincës, rreth 70 km veriperëndim nga [[Kraków]] në ''Górny Śląsk'' dhe formon qendrën një regjionit metropole, në atë gati 3,5 milion njerzi jetojnë.
 
== Gjeografia ==
24.783

edits