Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

v
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
Real Madridin;<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8708315.stm|title=Mourinho unveiled as boss of Real|trans-title=Mourinho prezantohet si shefi i Realit|publisher=BBC Sport|language=en|date=31 maj 2010|access-date=30 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20160112103819/http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8708315.stm|archive-date=12 janar 2016|url-status=}}</ref> ai u zëvëndësua nga [[Rafael Benítez]].
 
Më 21 gusht 2010, Interi mposhti Romën 3–1 dhe fitoi [[Supercoppa Italiana 2010|Superkupën e Italisë 2010]], duke siguruar titullin e katërt të vitit. Në dhjetor, ata triumfuan edhe në [[FIFA Kupa e Botës për Klube 2010|FIFA Kupën e Botës për Klube]] për herë të parë pas një fitore 3–0 në [[Finalja e FIFA Kupës së Botës për Klube 2010|finale]] kundër [[TP Mazembe]]s.<ref>{{cite web|url=http://soccernet.espn.go.com/report?id=309865&cc=5739 |title=TP Mazembe 0–3 Internazionale|publisher=ESPN FC|language=en|date=18 December 2010|accessdate=18 dhjetor 2010|url-status=|archiveurl=https://web.archive.org/web/20101222001421/http://soccernet.espn.go.com/report?id=309865&cc=5739|archivedate=22 dhjetor 2010|df=}}</ref> Megjithatë, pas kësaj fitoreje, më 23 dhjetor, për shkak të rezulteve në rënje në kampionat, klubi shkarkoi Benítezin.<ref>{{cite news|url=httphttps://www.inter.it/aasen/news/reader?N=35392&L=en2010/12/23/inter-and-benitez-separate-by-mutual-agreement.html|title=Inter and Benitez separate by mutual agreement|trans-title=Inter dhe Benitez ndahen me marrëveshje reciproke|publisher=inter.it|language=en|date=23 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20101226114327/http://www.inter.it/aas/news/reader?N=35392&L=en|archive-date=26 dhjetor 2010|url-status=}}</ref> Ai u zëvëndësua nga [[Leonardo Araújo|Leonardo]] në ditën e ardhshme.<ref>{{cite news|url=httphttps://www.inter.it/aasen/news/reader?N=35398&L=en2010/12/24/welcome-leonardo-inters-new-coach.html|title=Welcome Leonardo! Inter's new coach|trans-title=Mirëseerdhe Leonardo! Trajneri i ri i Interit|publisher=inter.it|language=en|date=24 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20101227010805/http://www.inter.it/aas/news/reader?N=35398&L=en|archive-date=27 dhjetor 2010|url-status=}}</ref>
 
Leonardo e nisi me 30 pikë në 12 ndeshjet e para, me një mesarate 2.5 pikë për ndeshje, më mirë se paraardhësit e tij Benítez dhe Mourinho. Më 6 mars 2011, Leonardo vendosi rekord të ri në Serie A duke mbledhur 33 pikë në 13 ndeshje; rekordi i mëparshëm ishte 32 pikë në 13 ndeshje nga Fabio Capello në sezonin 2004–05. Ai e udhëhoqi ekipin në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve ku u eliminuan nga [[FC Schalke 04|Schalke 04]], kurse në [[2010–11 Coppa Italia|kupë]] triumfuan sërisht. Megjithatë, në përfundim të sezonit, ai dha dorëheqjen dhe u pasua nga trajnerët jo të suksesshëm [[Gian Piero Gasperini]], [[Claudio Ranieri]] dhe [[Andrea Stramaccioni]].