Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Klubi u themelua më 9 mars 1908 si ''Football Club Internazionale Milano'' pas një përçarje me Milan Cricket dhe Football Club (tani [[A.C. Milan]]. Emri i klubit buron nga dëshira e antarëve themelues për të pranuar lojtarët e huaj si edhe ata italianë.
 
{{cquote|"''Kjo natë e mrekullueshme do të na japë ngjyrat për stemën tonë: e zezë dhe blu kundrejt një sfondi të yjeve të arta. Do të quhet Internazionale ''[Internacional]'', sepse ne jemi vëllezërit e botës.''" – 9 mars 1908, Milano <ref>{{cite news|url=httphttps://www.inter.it/it/news/617462013/03/10/qualcosa-di-speciale-la-patch-105.html|title=Inter.itQualcosa di speciale? La patch 105|datetrans-title=Diçka e veçantë? Patch 105|work=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|date=10 mars 2013|accessdate=2 maj 2015}}</ref>}}
 
Klubi fitoi ''Skudeton'' (kampionatin) e parë në vitin 1910 dhe të dytën në vitin 1920. Kapiteni dhe trajneri i parë i ''Skudetos'' ishte [[Virgilio Fossati]], i cili u vra në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytën Botërore]].
 
[[Skeda:Giuseppe Meazza (Derby d'Italia).jpg|thumb|djathtas|[[Giuseppe Meazza]] zhvilloi 408 paraqitje me Interin. Ai është golashënuesi më i mirë i klubit me 284 gola]]
Në vitin 1922, Inter qëndroi në krye të ligës pasi fitoi dy play-off'e. Gjashtë vite më vonë, gjatë epokës Fashiste, klubi u detyrua të bashkohej me ''Unione Sportiva Milanese'' dhe u riemërua ''Società Sportiva Ambrosiana''.<ref>{{cite news|url=http://www.inter.it/en/societa/storia.html|title=Storia|trans-title=Historia|work=FCinter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|titlelanguage=Storiait|accessdate=6 shtator 2007}}</ref> Ata veshën fanella këtë herë me një kryq të kuq rreth saj. Modeli i fanellës ishte frymëzimi i flamurit dhe stemës së qytetit të Milanos, i cili nga ana e tij rrjedh nga flamuri i shenjt mbrojtës i Milanos, Shën Ambrozi, dhe daton në shekullin e 4-t. Presidenti i ri i ardhshëm Oreste Simonotti e ndryshoi emrin e klubit duke e bërë ''Associazione Sportiva Ambrosiana'' në vitin 1929. Megjithatë, tifozët vazhduan ta quanin klubin ''Inter'', dhe në vitin 1931 presidenti i ri Pozzani ju nënshtroi presionit të aksionarëve dhe ndryshoi emrin në '' Associazione Sportiva Ambrosiana-Inter ''.
 
[[Coppa Italia]] (Kupa e Italisë) e parë u fitua në sezonin 1938–39, i udhëhequr nga legjenda [[Giuseppe Meazza]], nga i cili mban emrin e sotëm zyrtar stadiumi [[San Siro]]. Kampionati i pestë u fitua në vitin 1940, pavarësit dëmtimit të Meazzës. Pas fundit të Luftës së Dytë Botërore, klubi ri-vendosi emrin e saj të vjetër. Pas luftës, Interi fitoi kampionatin e gjashtë në vitin 1953 dhe të shtatin në 1954.