Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| website = http://www.inter.it
}}
'''F.C. Internazionale Milano''',<ref>{{cite news|url=http://www.inter.it/en/organigramma|title=Organization Chart|trans-title=Grafiku i organizatës|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|accessdate=6 korrik 2013}}</ref> njohur zakonisht si '''Internazionale''' (<small>Italisht</small>: [[Gjuha italiane|[internatt͡sjoˈnaːle]]]) ose thjesht '''Inter''' ose '''Inter Milan''' jashtë Italisë, është një klub italian futbolli me seli në [[Milano]], Lombardi. Ata janë klubi i vetëm që e kanë shpenzuar [[Lista e skuadrave futbollistike të parëna|të gjithë historinë e tyre]] në ligën e parë të futbollit italian, njohur si [[Serie A]], e cila filloi në sezonin 1929–30.
 
Internazionale ka fituar 30 trofe brënda Italisë, përfshirë fitimin e [[Serie A|kampionatit]] 18 herë, [[Coppa Italia|kupën]] shtatë herë dhe [[Supercoppa Italiana|superkupën]] pesë herë. Nga viti 2006 e deri në vitin 2010, klubi e fitoi ligën pesë herë rresht, duke barazuar dhe rekordin e të gjitha kohërave.<ref name="Italy – List of Champions">{{cite news|url=http://www.rsssf.com/tablesi/italchamp.html%7Cpublisher=RSSSF|title=Italy – List of Champions|trans-title=Italia – Lista e Kampionëve|publisher=RSSSF|language=en|accessdate=12 korrik 2014}}</ref> Ata kanë fituar [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] tre herë: dy herë rresht në vitet [[Finalja e Kupës Evropiane 1964|1964]] dhe [[Finalja e Kupës Evropiane 1965|1965]] të tretën në [[Finalja e UEFA Ligë së Kampioneve 2010|2010]], e fundit për një skuadër italiane. Inter në sezonin 2009–10 përveç se fitoi Ligën e Kampioneve, fitoi gjithashtu edhe Scudetton dhe Kupën e Italisë duke u bërë skuadra e parë dhe e vetme italiane që fiton [[Tripleta (futboll)|tripletën kontinentale]].<ref name="treble">{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1490968.html|title=Inter join exclusive treble club|trans-title=Inter i bashkohet klubit eksluziv të tripletës|publisher=UEFA|language=en|accessdate=9 gusht 2012}}</ref> Klubi gjithashtu ka fituar tre herë [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]], dy herë [[Kupa Interkontinentale (futboll)|Kupën Interkontinentale]] dhe një herë [[FIFA Kupa e Botës për Klube|FIFA Kupën e Botës për Klube]].