Dallime mes rishikimeve të "Trupi i njeriut"

53 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Asgje)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ai përfshin një [[Koka|kokë]], [[Qafa|qafë]], [[Trungu (anatomi)|trungu]] (i cili përfshin [[Gjoksi|gjoksin]] dhe [[Barku|barkun]]), [[Krahu|krahët]] dhe [[Dora|duart]], dhe [[Këmba|këmbët]].
 
Studimi i trupit të njeriut përfshin [[Anatomia|anatominë]], [[Fiziologjia|fiziologjinë]], [[Histologjia|histologjinë]] dhe [[Embriologjia|embriologjinë]]. Trupi ndryshon anatomikisht në mënyra të njohura. Fiziologjia fokusohet në sistemet dhe organet e trupit të njeriut dhe funksionet e tyre. Shumë sisteme dhe mekanizma ndërveprojnë për të ruajtur homeostazën, me nivele të sigurt të substancave të tilla si [[sheqeri]] dhe [[oksigjeni]] në gjak.
Pjeset kryesore te trupit te njeriut jane:
 
01.Zemra
Trupi është studiuar nga profesionistët e shëndetësisë, fiziologët, anatomistët dhe nga artistët për t'i ndihmuar ata në vepren e tyre.shkrimtari Robert Hukutha as keto is him njarje te verte
02.Mushkeria
 
03.Truri
{{Cung}}
04.Stomaku
 
05.Melçia
[[Kategoria:Anatomi]]
06.Veshka
07.Pankreasi
08.Zorra e holle
09.Zorra e trashe
10.Aparati i jashteqitjes.
Anonymous user