Dallime mes rishikimeve të "Truri"

90 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtova permbajtje
(Skeda Cat_brain.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Jameslwoodward)
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Është i vogël. Në pjesën e poshtme të tij gjendet hipofiza e lidhur me hipotallamusin si qendër kontrolluese e metabolizmit, temperaturës së rupit, procesin e gjumit dhe funksione të tjera, ndërsa në pjesën e sipërme epifiza si gjëndër me tajim.
 
Funksioni i trurit
-Truri i përparmë.
Funksioni i trurit eshte qe te jape komanda per pjesen tjeter te trupit.
 
By:Martin Bacelli
 
== Zona e frikës ne tru ==