Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

Shtova nje permbajtje ne baze te nje libri historie
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(→‎Shkaqet: E shkruajta se pse filloii)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shtova nje permbajtje ne baze te nje libri historie)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Lufta shkaktoi shpërbërjen e kater perandorive: Perandorisë Austro-Hungareze, [[Prusia|Prusisë]], [[Perandoria Osmane|Perandorisë osmane]] dhe [[Perandoria Ruse|Rusisë]]. [[Gjermania]] humbi [[Perandoria koloniale gjermane|perandoritë koloniale]] dhe shtetet evropiane të [[Çekosllovakia|Çekosllovakisë]], [[Estonia|Estonisë]], [[Finlanda|Finlandës]], [[Letonia|Letonisë]], [[Lituania|Lituanisë]], [[Polonia|Polonisë]] dhe [[Jugosllavia|Jugosllavisë]] fituan pavarësinë.
 
Lufta e I Botërore shënoi mbarimin e rendit botëror që u vendos pas [[Luftërat Napoleoniane|Luftërave Napoleoniane]], dhe ishte një shkaktare e rëndësishme për shpërthimin e [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]].Lufta e pare boteroee ishte per shkakun e princit Ferdinant.
 
== Shkaqet ==
Anonymous user