Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

v (→‎Referime: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
Fuqitë e Mëdha vazhdonin të ndërhynin në punët e brendshme të shtetit osman për shumë probleme. Një nga këto ishte çështja greke. [[Anglia]] nuk dëshironte luftën e Rusisë kundër shtetit osman. Qeveria angleze dhe ruse nënshkruan një protokoll të ashtuquajtur protokolli i Petërburgut ([[4 janar]] [[1826]]).
Perandoria Osmane që prej mesit të shekullit XIX shkonte drejt rënies.Ndikim të madh në rënien e saj pati edhe Pavarësia e Shqipërisë me [[1912]] dhe kështu me 1913 Perandoria Osmane thuajse u largua përgjithmonë nga Ballkani.Me 1923 Perandoria Osmane u bë Republike dhe sundimi si Perandori Otomane kishte mbaruar.
 
== Shih edhe ==
* [[Stambolli]]
* [[Republika e Turqisë]]
* [[Lidhja Shqiptare e Prizrenit]]
* [[Shqipëria nën Perandorinë Osmane]]
* [[Rilindja Kombëtare|Rilindja Kombëtare Shqiptare]]
* [[Lista e vezirëve shqiptarë në Perandorinë Osmane]]
 
== Bibliografia ==
Anonymous user