Dallime mes rishikimeve të "Bahri Omari"

3 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
== Jeta ==
 
U lind në Gjirokastër, i biri i Iljaz Hilmi Omarit dhe Rehos.<ref name="shk">{{Cite web|url=http://albdreams.blogspot.al/2011/07/rrefimi-ne-gjyq-i-bahri-omarit-per.html|title=Rrëfimi në gjyq i Bahri Omarit për takimet ilegale me Enver Hoxhën|date=13 korrik 2011|website=albdreams.blogspot.al|publisher=Mapo. - p. 313|last=Koli|first=Shpëtim|page=13}}</ref> U shkollua në vendlindje dhe më tej në Shkollën Civile të Administratës Mbretërore "[[Mekteb-iMejtepi MülkiyeMylkie|Mekteb-i Mülkiye-i Şahane]]" në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative ku u diplomua më 1911.<ref>{{Cite book|url=https://books.google.al/books/about/Late_Ottoman_Society.html?id=5FMoWJFs73gC&redir_esc=y|title=Late Ottoman Society: The Intellectual Legacy|last=Özdalga|first=Elisabeth|publisher=Psychology Press|year=2005|isbn=9780415341646|location=|pages=315}}</ref>
 
Në moshën 25 vjeçare u emërua [[Kazaja e Himarës|nënprefekt i]] [[Himara|Himarës]]. Organizoi dhe udhëhoqi çetat patriotike kundër andarteve greke gjatë pushtimit grek të Shqipërisë së jugut që zgjati deri nga mbarimi i [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]].<ref>{{Cite book|title=Bahri Omari: jeta dhe veprimtaria|last=Omari|first=Donika|publisher=Kumi|year=2015|isbn=978-9928-181-39-8|location=Tiranë|pages=5|ref=Harvnb}}</ref>
73

edits