Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

ska përmbledhje të redaktimeve
* - <big>'''4'''</big> - {{flamuri|Argjentina}} [[Javier Zanetti]], [[Mesfushori|Mesfushor mbrojtës]], ka luajtur 858 ndeshje për Interin ndërmjet viteve 1995 e deri në vitin 2014, ku deklaroi tërheqjen zyrtare nga futbollit. Presidenti i klubit [[Erick Thohir]] konfirmoi se numrin 4 i Zanetti-t do të tërhiqet për respekt ndaj tij.<ref>{{cite web|url=http://www.goal.com/en/news/10/italy/2014/06/30/4925488/inter-make-zanetti-vice-president-retire-no4-jersey|title=Inter make Zanetti vice-president & retire No.4 jersey|trans-title=Inter bën Zanettin zëvëndës-president dhe tërheq fanellën me numrin 4|publisher=Goal.com|language=en|date=30 qershor 2014|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref><ref>{{cite web|url=https://bleacherreport.com/articles/2443840-inter-milan-retire-javier-zanettis-number-4-jersey|title=Inter Milan Retire Javier Zanetti's No. 4 Jersey|trans-title=Inter tërheq fanellën me numër 4 të Javier Zanettit|publisher=Bleacher Report|author=Sean Fay|language=en|date=26 prill 2015|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref>
 
==Presidentët dhe trajnerët==
== Historia Presidenciale ==
===Lista e presidentëve===
{{Main|Lista e presidentëve të F.C. Internazionale Milanos}}
Lista e presindentëve të F.C. Internazionale Milanos nga vitit 1908 e në vazhdim.<ref name="president">{{cite web|url=http://www.inter.it/it/societa/presidenti.html|title=i presidenti|trans-title=Presidentët|publisherwebsite=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|accessdate=27 shkurt 2013}}</ref>
 
{{col-begin}}
</div>
 
==Historia=Lista e trajnerëve===
{{Main|Lista e trajnerëve të F.C. Internazionale Milano}}
Lista e trajnerëve të F.C. Internazionale Milanos nga viti 1909 e në vazhdim.<ref name="coach">{{cite news|url=httphttps://archiviowww.interworldfootball.itnet/cgi-binteams/allenatori-stagioni?L=en|publisher=inter.it/9/|title=coaches|date=8Inter mars» 2013}}</ref><ref>{{CiteManager newshistory|trans-title=FCInter Internazionale» clubHistoria statemente trajnerëve|url=http://www.inter.it/en/news/42915|datepublisher=24World maj 2013Football|accessdate=2510 majnëntor 20132019}}</ref> Trajneri aktual është [[LucianoAntonio SpallettiConte]], i cili e mori detyrën më 931 qershormaj 20172019.<ref>{{cite web|url=httphttps://www.panoramatelegrafi.com.al/sport/zyrtare-lucianoconte-spaleti-emerohet-trajneri-itrajner-ri-i-interit/|title=Zyrtare: / Luçiano Spaleti emërohetConte trajneritrajner i ri i Interit|publisher=Panorama SportTelegrafi|language=sq|date=931 qershormaj 20172019|accessdate=3125 janarqershor 2019}}</ref>
 
[[José Mourinho]] është trajneri fitues i Tripletës së parë në historinë e Interit në sezonin 2009-10 dhe në historinë e futbollit italian. Trajneri që ka qëndruar më gjatë tek Interi është Argjentinasi Heleno Herreira, i cili qëndroi për 8 vjet, duke fituar edhe 2 Kupa Europiane dhe 2 Kupa Interkontinentale, kurse trajneri që ka qëndruar me pak kohë është [[Italia]]ni Gian Piero Gasperini, i cili qëndroi 1 muaj e një javë.