Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

v
== Tifozeria dhe rivalët ==
[[Skeda:Luci a San Siro.jpg|thumb|300px|Tifozet e Interit në Derbi]]
Inter është një nga ekipet më të mbështetura në Itali sipas një kërkimi në gusht 2007 nga gazeta italiane ''La Repubblica''.<ref name=kërkimi>{{cite news|url=http://www.repubblica.it/2007/08/sezioni/sport/calcio/tifo-contro/tifo-contro/tifo-contro.html|publisher=Uebfaqja zyrtare e La Repubblica|title=Research: Supporters of football clubs in Italy|trans-title=Kërkimi: Mbështetësit e klubeve të futbollit në Itali|publisher=La Repubblica|language=en|date=15 gusht 2007}}</ref> Historikisht, seksioni më i madh i tifozëve të Interit nga qyteti i Milanos kanë milanezës borgjez të shtresës së dytë, kurse të Milanit zakonisht kanë qënë të shtresës puntore.<ref name=kërkimi/>
 
Grupi ultras tradicional i Interit është ''Boys San''; ata kanë një pjesë të rëndësishme në historinë e ultrasve në përgjithsi për shkak se ata janë nga më të vjetrit, duke u themeluar në vitin 1969. Politikisht, ultrasit e Interit jan quajtur zakonisht si krahu i djathtë dhe kanë marrëdhenjë të mirë me ultrasit e [[S.S. Lazio|Lacios]]. Përveç grupit kryesor që është ''Boys San'', janë gjithashtu edhe katër grupe të tjera gjithashtu të rëndësishme: ''Viking'', ''Irriducibili'', ''Ultras'', dhe ''Brianza Alcoolica''.