Ndryshimi mes inspektimeve të "Dhelpra"

915 bytes added ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 88.214.19.225 (talk) to last version by InternetArchiveBot
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 88.214.19.225 (talk) to last version by InternetArchiveBot)
{{Taxobox
"Gjitarët me gëzof"
| color = beige
Një prej këtyre gjitarëve është edhe dhelpra.Dhelprat prindër kujdesen mirë për të vegjlit e tyre.Dhelpra nënë i ka ushqyer me gji këlyshët e saj dhe ajo gjen ushqim për ta.Ajo u mëson të gjuajnë,e më pas të jenë në gjendje të jetojnë pa ndihmën e saj.
| name = Dhelpra
| image = Dhelpra vjedh canten e ndjek policia.jpg
| image_caption = Dhelpra e kuqe (''Vulpes vulpes'')
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Chordata]]
| classis = [[Mammalia]]
| ordo = [[Carnivora]]
| familia = [[Canidae]]
| genus = ''[[Vulpes]]''
| subdivision_ranks = [[Specia|Speciet]]
| subdivision =
''[[Vulpes bengalensis]]''<br />
''[[Vulpes cana]]''<br />
''[[Vulpes chama]]''<br />
''[[Vulpes corsac]]''<br />
''[[Vulpes ferrilata]]''<br />
''[[Vulpes lagopus]]''<br />
''[[Vulpes macrotis]]''<br />
''[[Vulpes pallida]]''<br />
''[[Vulpes ruppelli]]''<br />
''[[Vulpes velox]]''<br />
''[[Vulpes vulpes]]''<br />
''[[Vulpes zerda]]''
}}
'''Dhelpra''' është kafshë gjitare grabitqare, e ngjashme me qenin e me ujkun, me trup shumë të shkathët, me turi të mprehtë, me bisht të gjatë e të dendur si shtëllungë, që është shumë dinake dhe e guximshme.
 
Ajo jetën e saj e gjallëron në mënyrë enigmatike dhe kryesisht gjuan gjahun e saj nën errësirën e natës. Ditën e kalon e strukur në vende të dendura apo godina ose në strofullin e saj në vend të thatë, të sigurt shpesh të krijuar në shkrepa, apo gryka me bimë të dendura.
 
== Shtimi dhe jeta ==