Dallime mes rishikimeve të "Inxhinieria mekanike"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Inxhinieria mekanike''' është ajo fushë e inxhinierisë që ka të bëjë me prodhimin dhe aplikimin e energjisë termike dhe mekanike dhe projektimin, prodhimin dhe përdorimin e makinave dhe mjeteve.. Kjo është një nga disiplinat më të vjetra dhe më të gjera inxhinierike.
 
Inxhinieria mekanike kërkon një kuptim të qëndrueshëm të koncepteve bazë duke përfshirë [[mekanika|mekanikën]], [[kinematika|kinematikën]], [[termodinamika|termodinamikën]], [[mekanika e lëngjeve|mekanikën e lëngjeve]], përçimin termik, shkencën e materialeve, dhe energjinë. Inxhinierët mekanike përdorin parimet bazë, si dhe njohuri të tjera për të hartuar dhe analizuar uzinat prodhuese, makineritë dhe pajisjet industriale, sistemet e ngrohjes dhe ftohjes, +automjetet, aeroplanët, vaporët dhe anijet, robotët, pajisjeve mjekësore dhe më shumë.
 
 
Anonymous user