Dallime mes rishikimeve të "Truri"

53 bytes added ,  1 vit më parë
Jfakskald
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Jfakskald)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:User-FastFission-brain.gif|parapamje]]
 
'''Truri''' ([[Latinishtja|lat]]. ''cerebrumcerebrumjeidiwksn'' dhe [[Greqisht|greq]]. ἐγκέφαλον - ''enkefalon'' - "në kokë" ) tek [[njeriu]] dhe [[Kafsha|kafshët]] [[Kurrizorët|kurrizore]] është pjesa e [[trupi]]t që gjendet në [[Koka|kokë]] i mbrojturmbrojturdi nga [[kafka]] dhe [[cipa trunore]] dhe që shërben për kapjen, përpunimin dhe ruajtjen e njoftimeve të marra (në një nivel të lartë) nëpërmjet [[Organi|organeve]] [[Shqisa|shqisore]] ([[Syri|syve]], [[Veshi|veshëve]], etj.) për t´i shndërruar në lëvizje që janë mjeti i ndërveprimit me mjedisin e jashtëm. Truri është qendra e kontrollit të [[Sistemi nervor qendror|sistemit nervor qendror]]. Truri te shumica e kafshëve është i vendosur në kokë pranë aparatit shqisor dhe gojës. Kafshët [[Jokurrizorët|jokurrizore]] nuk zotërojnë një tru qendror apo një grumbull të veçuar [[Ganglioni|ganglionesh]]. Truri është një organ tejet i ndërlikuar. [[Truri i njeriut]], p.sh. përbëhet nga më shumë se 200 miliardë [[Neuroni|neurone]], secili i lidhur me mëse 10.000 të tjerë. [[NeuroshkencaNeuroshkjdkwmdhxhsjadfenca]] është studimi shkencor i trurit dhe gjithë sistemit nervor.
 
Truri ndahet ne disa grupe:
 
-Truri i mesëm
Është i vendosur në mes të trurit të madh dhe palcës kurrizore.Tek rruazorët primitiv truri i mesëm është vendivendgduaoskfkarii kryesor i lidhjes mes ngacmimeve dhe grupeve të muskujve.
 
-Truri i ndërmjetëm
Është i vogël. Në pjesën e poshtme të tij gjendet hipofiza e lidhur me hipotallamusin si qendër kontrolluese e metabolizmit, temperaturës së rupit, procesin e gjumit dhe funksione të tjera, ndërsa në pjesën eejdoapchcuwirnfkd sipërme epifiza si gjëndër me tajim.
 
Funksioni i trurit
Anonymous user