Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

19 bytes added ,  2 vjet më parë
ë
v (U kthye versioni 1923048 i bërë nga 46.99.124.18 (diskutimet): rv-v)
Etiketa: Undo
(ë)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 
Formula për dendësi është ''dendësia=masa/vëllimi'' ose ''p=m/V''. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë ''kg/m<sup>3</sup>''.DendesiaDendësia tregon sasinesasinë e lendeslendës perpër njesinenjësine e vellimitvëllimit.Trupat me vellimvëllim te njejte, te ndertuarndërtuar nga substanca te ndryshme, kane dendesidendësi te ndryshme.
DendesiaDendësia relative e njenjë trupi eshteështe nje numernumër qe tregon dendesinedendësinë e tij te krahasuar me dendesinedendësinë e ujit.
 
== Shiko dhe kete ==
Anonymous user