Dallime mes rishikimeve të "Gardelina"

771 bytes removed ,  2 vjet më parë
Përcjellim te Gardeline
(Përcjellim te Gardeline)
Etiketa: Ridrejtim i ri
 
#REDIRECT[[Gardeline]]
Gardelina eshte nje zog rreth 12-13 cm i gjate dhe ka nje shtrirje krahesh prej 21-25 cm dhe nje peshe prej 14 deri ne 19 gram.Mashkulli nga femra dallohet sepse mashkulli eshte me i gjate,ka nje sqep me te gjate dhe ngjyra e kuqe qe kane ne fytyre e kalon pjesen e syrit.Kurse femra eshte trupvogel ka nje sqep te shkurter dhe ngjyra e kuqe qe ka ne fytyre nuk e kalon pjesen e syrit.Gardalina ushqehet me farra dhe me gjembace por kur mbahet ne kafaz preferohet me shume farre kerpi.Gardalina eshte mbajtur ne roberi per shkak te pamjes se bukur dhe zerit te bukur.Gardalina eshte e shperndare ne Europe,Azine Perendimore dhe perreth vendeve qe kane pyje fletegjere.Kur Gardalina cifezohet me nje Kanarine del nje lloj zogu i perziere qe quhet Hibrid.Gardalina eshte quajtur zogu i parajses.