Dallime mes rishikimeve të "Loro Kovaçi"

252 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (typo fixing; ndryshime kozmetike (heqje e një fjalie pa lidhje me pjesën tjetër të teksit))
No edit summary
'''Loro Kovaçi''' u lind më [[30 gusht]] të vitit [[1903]] në [[Shkodër]] dhe vdiq më [[16 korrik]] të vitit [[1966]] në Tiranë. Ishte një ndër aktorët e parë shqiptar dhe për veprimtarinë e tij artistike është vlerësuar me titullin "Artist i Popullit". <ref name="fesh">{{Cite book|title=Fjalori enciklopedik shqiptar|volume=Vëllimi i dytë: H-M|publisher=Akademia e Shkencave e Shqipërisë|year=2008|isbn=978-99956-10-28-9|location=Tiranë|pages=1328|edition=Botimi i ri|language=sq}}</ref>
 
Aktivitetin teatror e filloi që nga viti 1920. Pas një përvoje të gjatë në teatrin amator,më 1 shtator 1946, së bashku me Pjetër Gjokën e të tjerë, vjen në teatrin e Ushtrisë. Më 1 shtator 1947 kalon pranë Teatrit Popullor të Tiranës si aktor profesionist. Roli i tij i parë ishte në komedinë "[[Prefekti]]". Interpreton më vonë në pjesët "[[Rrënjët e thella]]","Skenderbeu", "[[Guvernatori i Provincës]]", “[[Karakteri moskovit]]", "[[Otello]]", "[[Revizori]]", "[[Intrigë dhe dashuri]]", "[[Orët e Kremlinit]]", "[[Hamleti]]", "[[Mbreti Lir]]", "[[Trimi i mirë me shokë shumë]]", etj. Roli i fundit në skenën e Teatrit Kombëtar ishte roli i kolonelit italian në dramën "[[Tri të shtëna pushke]]", të cilin ai e interpretoi vetëm dy herë.
Ka marrë pjesë në disa filma artistikë shqiptarë, duke filluar nga “[[Skënderbeu]]”.
 
'''==Filmografia==
 
# [[Komisari i dritës]] (1966) .... Baca
# [[Skënderbeu (film)]]
 
==Refereime==
{{reflist}}
 
 
{{aktor-cung}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]