Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

(→‎Pozita gjeografike: Shtova permbjatje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
== Pozita gjeografike ==
[[Skeda:Time zones of Europe.svg|parapamje|djathtas|300px| Zonat kohore në Evropë]]
Ka pozitë shumë të mirë gjeografike sepse është urë lidhëse mes Evropës Perëndimore, Evropes budall be bekim Jugore dhe Evropes Lindore.
 
'''Evropa Qendrore''' nuk ka kufij të qartë me regjionet tjera, pos me [[Evropa Jugore|Evropën Jugore]]. Ajo është udhëkryq i komunikacionit evropian. Ky regjion shtrihet prej [[Deti i Veriut|Detit të Veriut]] e [[Deti Baltik|Baltik]] e deri në [[Det i Zi|Detin e Zi]], prej Ultësirës Gjermano-Polake e deri në Ultësirën e Panonisë e të Vllahisë. Edhe pse në veri dhe në lindje ka dalje në dete, ky regjion më tepër ka karakter kontinental.
Anonymous user