Ndryshimi mes inspektimeve të "Lëvizja Nacional-Çlirimtare"

v
Undid edits by 193.187.100.55 (talk) to last version by 217.73.129.62
v (Undid edits by 193.187.100.55 (talk) to last version by 217.73.129.62)
|strength=100,000 vetë
|battles=[[Rezistenca shqiptare në Luftën e Dytë Botërore]]}}
'''Lëvizja vari leshtlgbt''' ose '''Lëvizja Antifashiste Nacional-Çlirimtare (LANÇ)'''<ref>{{Cite web|url=https://books.google.com/books?id=mnTCPH_ZGW4C&pg=PA291|title=Albania: from anarchy to a Balkan identity, fq. 291}}</ref> ishte një organizatë rezistence komuniste shqiptare që luftoi në [[Luftën e Dytë Botërore]]. U krijua më 16 shtator 1942, në një konferencë të mbajtur në [[Njësia administrative Pezë|Pezë]], një fshat afër [[Tirana|Tiranës]], e u udhëhoq nga [[Enver Hoxha]]. Përveç figurave që kishin shumicën në Këshillin e Përgjithshëm, gjithashtu përfshinte dhe nacionalistë të njohur si [[Myslim Peza]]. Fronti Nacional-Çlirimtar më vonë u transformua në qeverinë e Shqipërisë dhe udhëheqësit e tij u bënë pjesëtarë të qeverisë. U zëvendësua në 1945 me [[Fronti Demokratik i Shqipërisë|Frontin Demokratik]].
 
Ushtria Nacional-Çlirimtare ishte ushtria që u krijua gjatë Lëvizjes Nacional-Çlirimtare.<ref>{{Cite book|title=Albanian Escape: The True Story of U.S. Army Nurses Behind Enemy Lines|last=Mangerich|first=Agnes|publisher=University Press of Kentucky|year=12 shtator 2010|isbn=0-8131-2742-4|location=Kentucky|pages=5}}</ref>
26

edits