Ndryshimi mes inspektimeve të "Anarkia"

5 bytes added ,  1 vit më parë
Tekstin
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Tekstin)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{hulumtim vetjak|07.09.2014}}
{{pa referenca|07.09.2014}}
'''Anarkia''' është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet dhepor luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
[[Skeda:Anarchy symbol neat.png|parapamje|Simboli i anarkisë]]
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
 
{{fiz-cung}}
Fuck Klein Muçi
 
== Referime dhe shënime ==
Anonymous user