Dallime mes rishikimeve të "Leximi"

195 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1815578 (translate me))
 
Në kuptim pak sa më të kufizuar, leximi është shkathtësia që vargjeve të shenjave në një tekst të ju jepet domethënia e lidhshmërisë objektive që kanë paraqitur ato shenja. Po thuaj se në gjitha kulturat botërore, përgjatë historisë, aftësia e leximit për një kohë të gjatë mbahej si aftësi e një shtrese të vogël arsimuese e popullsisë (për shtresat fetare, për mësues). Tani në pesën më të madhe të kulturave moderne, leximi është dukuri e cila shkallë-shkallë ka depërtuar edhe ndër shtresat ekonomike dhe shoqërore të popullsisë. Për këtë shkak, leximi nuk është më vetëm çështje e filologjisë dhe pedagogjisë por edhe e disiplinave tjera.
 
==Shiko dhe këtë==
* [[Leximi i shpejtë]]
* [[Shkrim-leximi]]
[[Kategoria:Arsim]]
[[de:Lesen]]
[[ar:قراءة]]
[[en:Reading (activity)]]
[[fr:Lecture]]
[[he:קריאה]]
[[it:Lettura]]
[[ja:読書]]
[[lt:Skaitymas]]
[[nl:Lezen]]
[[pt:Leitura]]
[[simple:Reading]]
[[zh:閱讀]]