Dallime mes rishikimeve të "Letërsia e Rilindjes Kombëtare"

v
U kthyen ndryshimet e 79.106.48.42 (diskutimet) në versionin e fundit nga 217.21.144.193.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.48.42 (diskutimet) në versionin e fundit nga 217.21.144.193.)
Etiketa: Rollback
'''Letërsia shqiptare e [[Rilindja Kombëtare|Rilindjes Kombëtare]]''' lindi dhe u zhvillua si pjesë e pandarë e lëvizjes [[politik]]o-shoqërore e [[Kultura|kulturore]] për çlirimin e vendit nga zgjedha e huaj.
 
== Lëvizja RilindasveRilindase ==
{{Kryesore|Rilindja Kombëtare}}
Kjo lëvizje, që nis nga mesi i shekullit XIX dhe arrin deri në vitin 1912, quhet Rilindje Kombëtare, prandaj edhe letërsia e kësaj periudhe quhet letërsi e Rilindjes Kombëtare. Kjo është kryesisht një letërsi patriotike me frymë [[Demokracia|demokratike]] e [[Populli|popullore]]. Tema kryesore e saj ishte dashuria për atdheun dhe popullin, evokimi i së kaluarës heroike dhe [[lufta]] për çlirimin kombëtar e shoqëror.