Ndryshimi mes inspektimeve të "Toka"

287 bytes removed ,  10 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.51.97 (diskutimet) në versionin e fundit nga Pjetër.
(BWHIVYGFPqeidbsouZLJ>M)
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.51.97 (diskutimet) në versionin e fundit nga Pjetër.)
Etiketa: Rollback
{{Pa referenca}}
[[Skeda:The Earth seen from Apollo 17.jpg|parapamje|Toka]]
'''Toka''' është [[planeti]] i tretë i [[Sistemi diellor|sistemit tonë diellor]]. Toka është rreth 4.57 miliardë vjet e vjetër, dhe i vetmi planet në Sistemin tonë Diellor ku është zhvilluar jeta. Toka ka vetëm një satelit natyror: [[Hëna|Hënën]]. Toka peshon 6.000 miliard ton dhe është afër 40.000km rreth ekuatorit. Supozohet që, krijimi i Tokës erdhi si rezultat i ngjarjeve që pasuan [[Big Bang|'''Big Bang''']]'''-un''' (Shpërthimin e Madh). Sipas kësaj hipoteze, një yll stërmadh, shpërtheu dhe u nda në një pafundësi copash të cilat më pas krijuan [[galaktika]]t, dhe sistemet diellore. Në këtë formë u krijua dhe sistemi ynë diellor, nga një grumbullim pluhuri e copash, të cilat duke u sjellë rrotull vetës krijuan [[Dielli]]n dhe planetët e sistemit të tij. Çdo vit toka goditet nga mijëra meteor me madhësi relativisht të vogël te cilët duke kaluar nëpër atmosferë digjen. Edhe mosha e tokës është përcaktuar nga matja e moshës së njeriut prej këtyre meteorëve, të cilët sipas supozimit janë pjesë e sistemit diellor dhe kanë të njëjtën moshë me tokën. une jam kuq e zi kuq e zi une dhe ti se ne jemi nje komb shqiperi e madhe ohhohhoohohhoohhhoho kuq e zi ohe ohe kuq e zi ohe ohe O FALAMURI ME I BUKURE N'BOTE ME TY ZEMER JEMI SOTE O FLAMURI ME I BUKER NE BOTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.
 
 
 
 
 
[[Aristoteli]] me zënien e hënës në të pa një hark dhe mendoi dhe tha se toka ka forme të rrumbullaket mirëpo i pari që e vërtetoi se toka është e rrumbullaket ishte Fernando Magelani i cili udhëtoi me anije rreth tokës. Toka ka formë elipsoide. Si pasojë e rrotullimit të tokës rreth boshtit të vet Toka është deformuar ashtu që në dy polet e saj është e shtypur dhe ka marrë formën e një [[elipsoidi]] i tillë që rrafshi që e pret Tokën sipas paraleleve pret një rreth ndërsa rrafshi që e pret sipas meridianëve pret një elipsë. Tani ekzistojnë mjete të shumta që e vërtetojnë se toka ka forme të rrumbullaket, që më të rëndësishmet janë fotografitë nga satelitet.