Ndryshimi mes inspektimeve të "Hipertensioni"

368 bytes added ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 82.114.75.3 (talk) to last version by Masumrezarock100
(Un ndryshova tekstin)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 82.114.75.3 (talk) to last version by Masumrezarock100)
== Mjekimi ==
 
=== Mjekimi pa medikamente ===
A) Zvogëlimi i peshës trupore (për obezët), për ç'do 10 kg të hequra presioni bie për 5 deri 20 mmHg.
 
B) Dieta me shumë pemë dhe perime (pa kolesterol) ul presionin për 8-14 mmHg.
 
C) Zvoglimi i konsumit të kripës ul presionin për 2-8 mmHg.
.
 
D) Aktiviteti fizik p.sh shëtitjet e rregullta prej 30 min. në ditë bën uljen prej 4-9 mmHg.
 
E)(Për ata që pijnë alkool) eliminimi i alkoolit ul presionin 2-4 mmHg.
Per te kuruar kete semundje ne perdorim shume ilaqe dhe ne fun d asnje rezultat futja pordh
 
=Mjekimi me medikamente=