Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
[[Shqipëria]] veriperëndimore u godit nga një [[Tërmeti|tërmet i]] i fortë me madhësimagnitudë 6.4 me një epiqendër 1216 kilometra në jug-perëndim-jugperëndim të [[Mamurrasi|Mamurras-itMamurrasit]], në 03:54 [[Zona Kohore e Evropës Qendrore|CET]] ([[UTC+1|UTC +1]]) më 26 nëntor 2019. <ref name="CNN_">{{Cite news|url=https://edition.cnn.com/2019/11/26/europe/albania-earthquake-tirana-intl-hnk/index.html|title=At least 18 killed, 325 injured, as 6.4-magnitude earthquake strikes Albania|last=Razak|first=R.|date=26 November 2019|work=CNN World |language=en|last2=Prifti|first2=A.|last3=Westcott|first3=B.|last4=Picheta|first4=R.}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d0m|title="Albania 2019: M 6.4 - 16km WSW of Mamurras, Albania"|language=anglisht}}</ref> Dridhja u ndje në kryeqytetin e Shqipërisë, [[Tirana|Tiranë]], si dhe në vende aq larg sa [[Taranto]] dhe Leçe, [[Italia|ItaliBeogradi]], <ref name="Earthquake-Report">{{Cito web|url=https://earthquake-report.com/2019/11/26/very-strong-earthquake-albania-november-26-2019/|title=Very Strong earthquake - Albania - November 26, 2019|date=26 November 2019|website=Earthquake-Report|language=en|accessdate=26 November 2019}}</ref> , rreth 174370 kilometra në jug-perëndimverilindje të epiqendrës. Në total 5251 njerëz mbetën të vdekur nga tërmeti dhe mbi 3,000 vetë u plagosën.<ref>{{cite web|url=https://www.panorama.com.al/termeti-tragjik-perfundojne-kerkimet-ministria-e-mbrojtjes-jep-detajet-e-fundit-50-viktima/|title=Tërmeti tragjik/ Bilanci me 51 viktima, Mbrojtja jep detajet: 47 u nxorën nga rrënojat, si vdiqën 3 të tjerët|date=30 nëntor 2019|access-date=1 dhjetor 2019|language=sq}}</ref>, dhe mbi 900 ishin të lënduar. <ref name=":0">{{CitoCite web|url=https://shqiptarjawww.voanews.com/lajmeast-asia-pacific/twrmeteu-ileads-fuqishwminternational-nwhelp-shqipwrialbania-quake-recovery|title=50EU viktimaLeads ngaInternational tërmetiHelp ito fuqishëmAlbania Quake Shqipëri!|website=shqiptarja.comRecovery|language=sq|accessdate=2019-11-29anglisht}}</ref> Për nga shkalla e magnitudës ky ishte tërmeti më i madh që ka goditur Shqipërinë në më shumë se dyzet vjet.
 
== Shtrirja tektonike ==
Shqipëria shtrihet përtej kufirit konvergjent midis Pllakës Euroaziane dhe Adriatikut, pjesë e zonës komplekse të përplasjes me Pllakën Afrikane. Struktura e pjesës perëndimore të Shqipërisë mbizotërohet nga tektonika aktive e shtyrjes. Rajoni është sizmikisht aktiv, me disa tërmete M≥6 në njëqind vitet e fundit. Në vitin 1979, [[Tërmeti në Mal të Zi (1979)|ngjarja më e madhe]] goditi 70 km më tej në veri, në [[Mali i Zi|Mal të Zi]], duke vrarë 136 njerëz (101 në Mal të Zi dhe 35 në Shqipëri). <ref name="Seismo">{{cite web|language=cnr |url=http://www.seismo.co.me/1979.html |title=Zemljotres od 15. aprila 1979. godine |date=2010-04-16 |publisher=Seismological Observatory of Montenegro (Seizmološki Zavod Crne Gore)|accessdate=2010-10-11 |url-status=dead |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100704151456/http://seismo.co.me/1979.html |archivedate=2010-07-04 |df= }}</ref>
 
== DëmiTërmeti ==
 
Ka pasur dëme të përhapura në qytetin portual të [[Durrësi|Durrësit]] dhe qytetin e [[Thumana|Thumanës]], që të dy ishin afër epiqendrës. <ref name="BBC_26_11">{{Cite news|url=https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-50555776|title=Albania hit by deadly 6.4 magnitude earthquake|last=BBC|language=en|date=26 November 2019}}</ref>
=== Pasgoditjet ===
Deri në datën 1 dhjetor 2019 ndodhën 1,300 pasgoditje<ref>{{Cite web|url=https://ata.gov.al/2019/12/01/pasgoditjet-nga-termeti-sizmologu-ormeni-nuk-ka-vend-fare-per-panik-proces-normal/|title="Pasgoditjet nga tërmeti/Sizmologu Ormeni: Nuk ka vend fare për panik, proces normal"|language=shqip}}</ref> nga të cilat katër ishin më të mëdha se M 5.0. Pasgoditja më fuqishme ndodhi katër orë pas goditjes kryesore në 07:08 CET (UTC +1) dhe kishte një magnitudë M 5.4. Kjo ngjarje shkaktoi dridhje të intensitetit VII (''shumë e fuqishme'').<ref>{{Cite web|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d2z|title="Albania 2019a : M 5.4 - 22km W of Mamurras, Albania"|language=anglisht}}</ref>
{| class="wikitable sortable"
|+Pasgoditjet e tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri më të mëdha se M<sub>w</sub>  4.0
|-
! scope="col"| Data
! scope="col"| Ora (UTC)
! scope="col"| [[Seismic magnitude scales|M]]
! scope="col"| [[Modified Mercalli intensity scale|MMI]]
! scope="col"| Thellësia
! scope="col" class="unsortable"| {{tooltip|Ref.|Reference}}
|-
|- bgcolor="FFFF00"
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 02:59:24 || 5.1 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 5.1 - 6km NNW of Shijak, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d1f/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
|- bgcolor="FFFF00"
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 03:03:00 || 5.3 || {{ntsh|7}} VII || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 5.3 - 9km WNW of Vore, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d0w/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
|- bgcolor="FFFF00"
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 06:08:22 || 5.4 || {{ntsh|7}} VII || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 5.4 - 22km W of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d2z/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 07:27:02 || 4.8 || {{ntsh|5}} V || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.8 - 21km WSW of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d3q/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 12:14:13 || 4.4 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.4 - 12km N of Durres, Albania, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d5t/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 13:05:00 || 4.9 || {{ntsh|4}} IV || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.9 - 13km W of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d69/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 15:11:56 || 4.2 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.2 - 19km WNW of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006d70/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|26 nëntor|2611}}|| 17:19:13 || 4.7 || {{ntsh|6}} VI || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 26, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.7 - 21km N of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006daj/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 11:03:35 || 4.1 || {{ntsh|3}} III || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.1 - 16km W of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dpv/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
|- bgcolor="FFFF00"
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 14:45:24 || 5.3 || {{ntsh|6}} VI || {{convert|12.6|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 5.3 - 19km WSW of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dsc/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 17:11:04 || 4.5 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.5 - 20km W of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dtl/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 22:19:00 || 4.3 || III ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.3 - 21km NNW of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dxm/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 22:50:15 || 4.5 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.5 - 16km N of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dyf/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 22:51:24 || 4.4 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.4 - 13km N of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dyg/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|27 nëntor|2711}}|| 23:02:49 || 4.2 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 27, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.2 - 12km N of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006dyv/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|28 nëntor|2811}}|| 00:50:09 || 4.4 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 28, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.4 - 16km N of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006e0k/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|28 nëntor|2811}}|| 10:25:05 || 4.5 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 28, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.5 - 22km WSW of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006e55/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|28 nëntor|2811}}|| 10:52:42 || 4.9 || {{ntsh|4}} IV || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 28, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.9 - 23km W of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006e5g/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|28 nëntor|2811}}|| 20:33:24 || 4.4 || {{ntsh|2}} II || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 28, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.4 - 1km NW of Shijak, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006e95/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|28 nëntor|2811}}|| 23:00:43 || 4.6 || {{ntsh|4}} IV || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 28, 2019|accessdate=November 28, 2019|title=M 4.6 - 2km N of Shijak, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006e9s/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|30 nëntor|3011}}|| 20:53:52 || 4.4 || {{ntsh|3}} III || {{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=November 30, 2019|accessdate=November 30, 2019|title=M 4.4 - 18km W of Mamurras, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006euy/executive|language=anglisht}}</ref>
|-
| {{nts|1 dhjetor|112}}|| 06:04:19 || 4.2 || – ||{{convert|10.0|km|mi|abbr=on}} || <ref>{{cite web|publisher=United States Geological Survey|date=December 1, 2019|accessdate=December 1, 2019|title=M 4.2 - 21km N of Durres, Albania|url=https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us70006ey5/executive|language=anglisht}}</ref>
|}
 
== Dëmet ==
Dëme u shënuan kryesisht në qytetin e Durrësit dhe fshatin e [[Kodër-Thumana|Kodër-Thumanës]], të cilat ndodhen afër epiqendrës së tërmetit.<ref name=":1">{{Cite web|url=https://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/IB_Albania_Earthquake_271119.pdf|title=Information Bulletin (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies)|language=anglisht}}</ref> Dy hotele dhe dy pallate u shembën në Durrës.<ref name=":1" /><ref name=":2">{{Cite web|url=https://www.dw.com/en/albania-earthquake-tears-prayers-in-village-near-epicenter/a-51442555|title=Albania earthquake: Tears, prayers in village near epicenter|language=anglisht}}</ref> Katër ndërtesa, përfshirë një pallat 5-katësh u shembën në Kodër-Thumanë e cila u godit më rëndë nga tërmeti.<ref name=":1" /><ref name=":2" /> Qyteti i Laçit u dëmtua gjerësisht.<ref name=":3">{{Cite web|url=https://www.voanews.com/europe/albania-search-rescue-operation-earthquake-survivors-ends|title=Albania Search, Rescue Operation For Earthquake Survivors Ends|language=anglisht}}</ref> Gjendja e jashtëzakonshme që do të zgjaste 30 ditë u shpall nga qeveria shqiptare për Durrësin, Thumanën dhe Tiranën e më vonë u zgjerua për Laçin dhe Lezhën.<ref name=":4" /><ref name=":3" /><ref name=":5">{{Cite web|url=https://www.euronews.com/2019/11/30/plea-to-help-albanian-earthquake-survivors-as-durres-search-resumes|title=Plea to help Albanian earthquake survivors as Durres search resumes|language=anglisht}}</ref> Tërmeti u ndoq nga pasgoditje të cilat drodhën strukturat e dëmtuara gjatë tërmetit dhe shkaktoi frikë midis qytetarëve.<ref name=":6">{{Cite web|url=https://www.aljazeera.com/news/2019/11/albania-search-quake-victims-ends-death-toll-rises-51-191130140408252.html|title=Albania's search for quake victims ends as death toll rises to 51|language=anglisht}}</ref> Rrjedhimisht një numër shtëpish nuk ishin më të banueshme.<ref name=":5" />
 
Qindra [[Forcat Tokësore Shqiptare|ushtarë shqiptarë]] dhe rreth 2,000 [[Policia e Shtetit (Shqipëri)|oficerë policie]] u dërguan në zonat e prekura nga tërmeti.<ref name=":7">{{Cite web|url=https://www.irishtimes.com/news/world/europe/earthquake-in-albania-leaves-at-least-21-dead-and-600-injured-1.4095283|title=Earthquake in Albania leaves at least 21 dead and 600 injured|language=anglisht}}</ref> Ata u ngarkuan me detyrën e ndihmesës në operacionet e kërkim-shpëtimit si dhe në ngritjen e çadrave dhe kampeve të strehimit për njerëzit e mbetur tashmë pa shtëpi.<ref name=":7" /> 300 çadra emergjencash u ngritën pranë stadiumit të Durrësit dhe në Thumanë për të strehuar rreth 1,000 persona.<ref name=":8">{{Cite web|url=http://www.tiranatimes.com/?p=143581|title=Albanians inside the country and beyond in solidarity with earthquake victims|language=anglisht}}</ref><ref name=":2" /> Trupat shqiptare që punonin me mjete të kufizuara shpëtuan njerëz nga rrënojat të mbështetur nga 250 trupa nga SHBA dhe vende të ndryshme europiane.<ref name=":9">{{Cite web|url=https://www.straitstimes.com/world/europe/search-ends-for-survivors-of-albanian-quake-as-death-toll-reaches-51|title=Search ends for survivors of Albanian quake as death toll reaches 51|language=anglisht}}</ref>
 
Duke qenë se tërmeti i fundit i fuqishëm e goditi vendin në vitin 1979, Shqipëria kishte një mungesë të eksperiencës dhe ekspertizës në operacionet e shpëtimit.<ref name=":10">{{Cite web|url=https://www.euronews.com/2019/11/28/albanians-sleeping-in-cars-at-roadside-to-stay-safe-after-deadly-quake|title=Albanians sleeping in cars at roadside to stay safe after deadly quake|language=anglisht}}</ref> Rrjedhimisht, ekipe shpëtimi me pajisje të specializuara, qen nuhatës dhe furnizime të tjera emergjencash mbërritën në Shqipëri nga vendet fqinje dhe Europa për të ndihmuar në operacionet e kërkimit si dhe për të ndihmuar ata të mbetur të pastrehë.<ref name=":10" /><ref>{{Cite web|url=https://apnews.com/7d564539846b4e1ba77256d8ca0bed99|title=Hopes fade for any more survivors in Albania quake; 40 dead|language=anglisht}}</ref> Shumë njerëz të pastrehë në Kodër-Thumanë kaluan dy netë në çadra duke refuzuar për të qendruar në hotelet në Detin Adriatik. [[RENEA|Forcat Speciale RENEA]] vijuan të kërkonin për disa njerëz që u raportuan të humbur dhe të paktën 45 persona u nxorrën të gjallë nga rrënojat.<ref>{{Cite web|url=https://joqalbania.com/artikull/656620.html|title=Të dhëhat deri tani: 42 të vdekur, 45 të nxjerrë gjallë e 750 të plagosur|language=shqip}}</ref>
 
Sipas informacioneve zyrtare 51 vetë humbën jetën - 25 në Durrës, 24 në Thumanë dhe nga 1 në Kurbin, Lezhë dhe Tiranë.<ref>{{Cite web|url=https://shqiptarja.com/lajm/termeti-tragjik-vijon-kerkimi-tek-hotel-mira-mare-ne-durres-dyshohet-per-dy-balerina-poshte-rrenojave|title=51 viktima nga tërmeti/ Vdes në spital 20-vjeçarja, i ra një tullë në kokë duke dalë nga pallati në Kombinat|language=shqip}}</ref> Midis viktimave ishin dhe 7 fëmijë të moshave 2-8 vjeç.<ref name=":3" /> Pasgoditjet, disa prej të cilave ishin të fuqishme, e bënë të vështirë punën e ekipeve të shpëtimit. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu fillimisht deklaroi mbi 900 të plagosur nga të cilët 731 ishin trajtuar në spitalet e Durrësit dhe Tiranës.<ref name=":3" /> Ministria e Shëndetësisë raportoi se ishin 62 vetë ishin në gjendje të stabilizuar dhe 3 të tjerë ishin nën kujdes intensiv.<ref>{{Cite web|url=https://www.albaniandailynews.com/index.php?mod=2&idm=37621|title=No. of Injured from Earthquake Rises to 900|language=anglisht}}</ref> 5,200 banorë mbetën të pastrehë.<ref name=":3" />
 
Një banesë e zotëruar prej ushtrisë shqiptare në Durrës, qendra sociale në Tiranë dhe ndërtesa të ndryshme private siç ishin 90 palestra në Krujë, Tiranë, Lezhë, Durrës dhe hotele në Vlorë, Durrës dhe Tiranë u përshtatën e u hapën për të strehuar njerëzit e mbetur pa shtëpi.<ref name=":8" /> Rreth 2,500 persona janë strehuar në hotele,<ref name=":6" /> 2,100 të tjerë në çadra<ref name=":10" />, ndërsa të tjerë të prekur nga tërmeti fjetën në palestra ose makinat e tyre.<ref>{{Cite web|url=https://www.euronews.com/2019/11/28/albania-s-flag-day-marked-by-rescuers-amid-rubble-of-deadly-earthquake|title=Albania's Flag Day marked by rescuers amid rubble of deadly earthquake|language=anglisht}}</ref><ref name=":0" /> Në Durrës, autoritetet shpërndanë ushqim dhe zëra dolën në sipërfaqe se disa njerëz nuk kishin marrë akoma ndihma.<ref name=":9" /> Për shkak të arsyes së sigurisë, disa njerëz nuk u lejuan të hynin në shtëpitë e tyre e u bënë të varur prej donacioneve të ushqimit<ref name=":9" /> derisa inxhinierët t'i kontrollojnë ato.<ref name=":10" /> Prej frikës së shkaktuar prej tërmetit, kishte banorë që nuk donin të ktheheshin në banesat e tyre.<ref name=":3" />
 
Pesëqind persona të mbetur pa shtëpi janë vendosur në Kosovë, në një kamp në Prizren të krijuar nga qeveria e Kosovës.<ref name=":11">{{Cite web|url=https://www.voanews.com/europe/albania-seeks-international-support-earthquake-recovery|title=Albania Seeks International Support for Earthquake Recovery|language=anglisht}}</ref><ref name=":0" /> Të tjerë janë strehuar në bashkitë kosovare të Lipjanit me 3 familje, 11 familje me 48 veta në Podujevë dhe 70 veta në Malishevë.<ref>{{Cite web|url=https://kosova.info/komuna-e-malisheves-i-kemi-akomoduar-rreth-70-persona-te-prekur-nga-termeti-ne-shqiperi/|title=Komuna e Malishevës: I kemi akomoduar rreth 70 persona të prekur nga tërmeti në Shqipëri|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://indeksonline.net/komuna-e-lipjanit-formon-komision-per-pranimin-e-personave-te-prekur-nga-termeti/|title=Komuna e Lipjanit formon komision për pranimin e personave të prekur nga tërmeti|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://kosova.info/48-persona-nga-shqiperia-strehohen-ne-podujeve/|title=48 persona nga Shqipëria strehohen në Podujevë|language=shqip}}</ref> Të tjerë të pastrehë kanë shkuar në Shqipërinë lindore.<ref name=":6" />
 
Presidenti Ilir Meta, Kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Opozitës Lulzim Basha vizituan epiqendrën e tërmetit për të parë nga afër situatën.<ref>{{Cite web|url=https://www.voanews.com/europe/strongest-quake-decades-kills-least-25-albania|title=Strongest Quake in Decades Kills at Least 25 in Albania|language=anglisht}}</ref> Armiqësia shpesh e tensionuar politike midis Metës, Ramës dhe Bashës u vu mënjanë teksa që të tre u përfshinë në përpjekjet e ndihmave.<ref name=":3" /><ref name=":11" /> Qendra operacionale kombëtare u krijuan nga qeveria shqiptare si dhe një linjë telefonike për njerëzit e prekur që kanë nevojë për rroba ose ushqim.<ref name=":6" />
 
Turqia evakuoi 23 shtetas të saj nga Shqipëria në një spital në provincën e Izmirit.<ref>{{Cite web|url=http://www.hurriyetdailynews.com/turkeys-aid-will-never-be-forgotten-albanian-pm-149210|title=Turkey's aid will never be forgotten: Albanian PM|language=anglisht}}</ref> Baza Ashraf-3, e përdorur nga 4,000 anëtarë të MEK ose njohur ndryshe si Muxhahedinë, kishte pësuar dëme të konsiderueshme dhe viktima.<ref>{{Cite web|url=http://balkanspost.com/article/854/earthquake-destroys-pmoi-ncr-base-albania|title=Devastating earthquake destroys the PMOI/NCR base in Albania, possibly dozens dead, survivors blame Iran|language=anglisht}}</ref>
 
Më 30 nëntor Kryeministri Rama deklaroi fundin e operacionit të kërkim-shpëtimit pasi nuk mendohej të kishte më trupa nën rrënoja.<ref name=":6" /> Sipas deklaratës së tij, rreth 2,000 njerëz ishin plagosur nga tërmeti gjithsej dhe më shumë se 4,000 të mbetur pa shtëpi. Shifrat fillestare treguan se më shumë se 1,465 ndërtesa në Tiranë pësuan dëmtim serioz, si dhe rreth 965 ndërtesa në Durrës.<ref>{{Cite web|url=https://apnews.com/0d5f6afacf034e7982e31112e7a6f1e3|title=Albania's search for quake victims ends; death toll up to 51|language=anglisht}}</ref><ref name=":6" /><ref name=":12">{{Cite web|url=https://www.dw.com/en/albania-quake-toll-hits-51-as-search-for-survivors-ends/a-51483420|title=Albania quake toll hits 51 as search for survivors ends|language=anglisht}}</ref><ref name=":5" /> Funerali i parë për viktimat u mbajt të premten me qindra pjesëmarrës duke përfshirë Presidentin Meta dhe Kryeministrin Rama.<ref name=":6" /><ref name=":12" /><ref name=":5" />
 
Dëmi i tërmetit po kontrollohet prej inxhinierëve civil nga Bashkimi Europian, Shtetet e Bashkuara dhe ekspertë vendas për të vendosur nëse ndërtesat janë strukturalisht të sigurta ose jo, kanë nevojë të shemben apo të suvatohen.<ref name=":11" /><ref name=":0" /><ref name=":13">{{Cite web|url=https://www.reuters.com/article/us-albania-quake-budget/albania-says-rebuilding-after-quake-wont-hit-other-spending-priorities-idUSKBN1Y71XX|title=Albania says rebuilding after quake won't hit other spending priorities|language=anglisht}}</ref> Hedhja në erë e ndërtesave të pabanueshme tashmë ka nisur.<ref name=":12" /><ref name=":6" /><ref name=":13" /> Prokuroria urdhëroi të martën për lista të ndërtesave të dëmtuara nga policia dhe autoritetet bashkiake përpara se leja për shpërthim të jepej për shkak të hetimeve që po vijojnë.<ref>{{Cite web|url=https://www.albaniandailynews.com/index.php?idm=37717&mod=2|title=Prosecution Order, No Earthquake-Affected Building to Be Demolished|language=anglisht}}</ref>
 
== Pasoja ==
Një ditë kombëtare zie u shpall në Shqipëri dhe në [[Kosova|Kosovën]] fqinje, nga ku dy prej viktimave ishin nga dhe që ka një popullsi me shumicë etnike shqiptare. <ref name="BBC_26_11">{{Cite news|url=https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-50555776|title=Albania hit by deadly 6.4 magnitude earthquake|last=BBC|date=26 November 2019|language=en}}</ref> <ref>[https://apnews.com/2dc7f7ae11c24c888813c3b36f14a0f5 The Latest: Albanian declares day of mourning for victims]</ref> Gjendja e urgjencës është vendosur për Durrësin dhe Tiranën.<ref name=":4">https://insajderi.com/rama-shpall-gjendjen-e-jashtezakonshme-ne-durres-dhe-tirane/</ref>
 
== Ndihma ndërkombëtare ==
Vendet e mëposhtme janë përgjigjur:
 
* {{flag|Kroacia}} - Ekipi kroat i kërkimit dhe shpëtimit në rrënojat që përbëhej nga 15 anëtarë të Drejtorisë së Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Brendshme dhe qen shpëtimi u vendosën në Shqipëri, së bashku me dy helikopterë ushtarakë të MOD . <ref>{{Cite news|url=https://www.total-croatia-news.com/lifestyle/39856-albanian-earthquake|title=Albanian Earthquake: Croatia Sends Rescue Team, Dogs and Helicopters|date=26 November 2019|language=English}}</ref>
* {{flag|Greqia}} - Greqia ishte një nga vendet e para që dërgoi ekipe të specialistëve të tërmetit me 27 njësi speciale SMAC përgjatë ministrit të saj në terren menjëherë në ditën e parë, ata pasuan dhe një aeroplan C-130 me ushqime. <ref name="dw">{{Cite news|url=https://www.faxweb.al/termeti-i-fuqishem-ne-vend-greqia-nis-ndihma-per-vendin/|title=Tërmeti i fuqishëm në vend, Greqia nis ndihma për vendin|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://www.ekathimerini.com/246854/article/ekathimerini/news/greece-sending-help-to-albania-after-destructive-quake/|title=Greece sending help to Albania after destructive quake|language=en}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://dosja.al/ministri-i-jashtem-i-greqise-shikon-nga-afer-demet-nga-termeti-keni-mbeshtetjen-tone/|title=Ministri i Jashtëm i Greqisë shikon nga afër dëmet nga tërmeti: Keni mbështetjen tonë|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://argjirolajm.net/lajm-i-mire-forcat-greke-shpetojne-jeten-e-nje-gruaje-nga-rrenojat-e-termetit-foto/|title=Lajm i mirë, forcat greke shpëtojnë jetën e një gruaje nga rrënojat e tërmetit|language=sq}}</ref>
* {{flag|Italia}}<ref name=dw/>