Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Më 30 nëntor Kryeministri Rama deklaroi fundin e operacionit të kërkim-shpëtimit pasi nuk mendohej të kishte më trupa nën rrënoja.<ref name=":6" /> Sipas deklaratës së tij, rreth 2,000 njerëz ishin plagosur nga tërmeti gjithsej dhe më shumë se 4,000 të mbetur pa shtëpi. Shifrat fillestare treguan se më shumë se 1,465 ndërtesa në Tiranë pësuan dëmtim serioz, si dhe rreth 965 ndërtesa në Durrës.<ref>{{Cite web|url=https://apnews.com/0d5f6afacf034e7982e31112e7a6f1e3|title=Albania's search for quake victims ends; death toll up to 51|language=anglisht}}</ref><ref name=":6" /><ref name=":12">{{Cite web|url=https://www.dw.com/en/albania-quake-toll-hits-51-as-search-for-survivors-ends/a-51483420|title=Albania quake toll hits 51 as search for survivors ends|language=anglisht}}</ref><ref name=":5" /> Funerali i parë për viktimat u mbajt të premten me qindra pjesëmarrës duke përfshirë Presidentin Meta dhe Kryeministrin Rama.<ref name=":6" /><ref name=":12" /><ref name=":5" />
 
Dëmi i tërmetit po kontrollohet prej inxhinierëve civil nga Bashkimi Europian, Shtetet e Bashkuara dhe ekspertë vendas për të vendosur nëse ndërtesat janë strukturalisht të sigurta ose jo, kanë nevojë të shemben apo të suvatohen.<ref name=":11" /><ref name=":0" /><ref name=":13">{{Cite web|url=https://www.reuters.com/article/us-albania-quake-budget/albania-says-rebuilding-after-quake-wont-hit-other-spending-priorities-idUSKBN1Y71XX|title=Albania says rebuilding after quake won't hit other spending priorities|language=anglisht}}</ref> Hedhja në erë e ndërtesave të pabanueshme tashmë ka nisur.<ref name=":12" /><ref name=":6" /><ref name=":13" /> Prokuroria urdhëroi të martën policinë dhe autoritetet bashkiake për lista të ndërtesave të dëmtuara nga policia dhe autoritetet bashkiake përpara se leja për shpërthim të jepej për shkak të hetimeve që po vijojnë.<ref>{{Cite web|url=https://www.albaniandailynews.com/index.php?idm=37717&mod=2|title=Prosecution Order, No Earthquake-Affected Building to Be Demolished|language=anglisht}}</ref>
 
== Pasoja ==