Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
Vendet e mëposhtme janë përgjigjur:
 
* {{Flag|Austria}} - 600,000€ u alokuan nga qeveria austriake për ndihmë humanitare dhe rindërtim në Shqipëri.<ref>{{Cite web|url=https://www.sn.at/panorama/international/mehr-als-40-erdbeben-opfer-und-nachbeben-in-albanien-79882372|title=Mehr als 40 Erdbeben-Opfer und Nachbeben in Albanien|language=gjermanisht}}</ref>
* {{flag|Kroacia}} - Ekipi kroat i kërkimit dhe shpëtimit në rrënojat që përbëhej nga 15 anëtarë të Drejtorisë së Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Brendshme dhe qen shpëtimi u vendosën në Shqipëri, së bashku me dy helikopterë ushtarakë të MOD.<ref>{{Cite news|url=https://www.total-croatia-news.com/lifestyle/39856-albanian-earthquake|title=Albanian Earthquake: Croatia Sends Rescue Team, Dogs and Helicopters|date=26 November 2019|language=English}}</ref>
* {{Flag|Azerbajxhan}} - 500,000€ u alokuan nga qeveria azere për ndihmë humanitare drejt Shqipërisë.<ref>{{Cite web|url=https://en.trend.az/azerbaijan/politics/3156357.html|title=Azerbaijan allocates 500,000 euros to quake victims in Albania|language=anglisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://aktivpress.com/azerbajxhani-solidarizohet-me-shqiperine-500-mije-euro-per-te-prekurit-nga-termeti/|title=Azerbajxhani solidarizohet me Shqipërinë, 500 mijë euro për të prekurit nga tërmeti|language=shqip}}</ref>
* {{flag|Greqia}} - Greqia ishte një nga vendet e para që dërgoi ekipe të specialistëve të tërmetit me 27 njësi speciale SMAC përgjatë ministrit të saj në terren menjëherë në ditën e parë, ata pasuan dhe një aeroplan C-130 me ushqime. <ref name="dw">{{Cite news|url=https://www.faxweb.al/termeti-i-fuqishem-ne-vend-greqia-nis-ndihma-per-vendin/|title=Tërmeti i fuqishëm në vend, Greqia nis ndihma për vendin|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://www.ekathimerini.com/246854/article/ekathimerini/news/greece-sending-help-to-albania-after-destructive-quake/|title=Greece sending help to Albania after destructive quake|language=en}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://dosja.al/ministri-i-jashtem-i-greqise-shikon-nga-afer-demet-nga-termeti-keni-mbeshtetjen-tone/|title=Ministri i Jashtëm i Greqisë shikon nga afër dëmet nga tërmeti: Keni mbështetjen tonë|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://argjirolajm.net/lajm-i-mire-forcat-greke-shpetojne-jeten-e-nje-gruaje-nga-rrenojat-e-termetit-foto/|title=Lajm i mirë, forcat greke shpëtojnë jetën e një gruaje nga rrënojat e tërmetit|language=sq}}</ref>
* {{Flag|Bashkimi Evropian}} - Shqipëria aktivizoi Mekanizmin e Mbrojtjes Civile ditën e tërmetit.<ref>{{Cite web|url=https://www.brusselstimes.com/all-news/eu-affairs/81133/eu-mobilises-emergency-support-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=EU mobilises emergency support to Albania after deadly earthquake|language=anglisht}}</ref><ref name=":3" />
* {{flag|Italia}}<ref name=dw/>
* {{Flag|Bosnja dhe Hercegovina}} - Një shoqatë ka mbledhur €30,000 dhe 120 ton ndihma për popullin shqiptar. Këshilli i Ministrave të Bosnje Hercegovinës ka alokuar rreth €50,000 për të ndihmuar Shqipërinë.<ref>{{Cite web|url=http://ba.n1info.com/Vijesti/a394872/Gradjani-BiH-skupili-60.000-KM-i-120-tona-robe-za-narod-Albanije.html|title=Građani BiH skupili 60.000 KM i 120 tona robe za narod Albanije|language=serbisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.klix.ba/vijesti/bih/vijece-ministara-bih-izdvojilo-100-000-km-za-pomoc-albaniji/191203057|title=Vijeće ministara BiH izdvojilo 100.000 KM za pomoć Albaniji|language=serbisht}}</ref>
* {{flag|Kosova}} - Kosova dërgoi 110 operatorë të specializuar të [[Shërbimi Policor i Kosovës|Policisë]] së [[Shërbimi Policor i Kosovës|Kosovës]] dhe 40 anëtarë të Njësive të Kërkimit Urban dhe Shpëtimit Urban të [[Forca e Sigurisë së Kosovës|Forcës së Sigurisë së Kosovës]] . <ref>[https://prishtinainsight.com/kosovars-support-rescue-efforts-in-albania/ Kosovars support rescue efforts in Albania]</ref>
* {{Flag|Bullgaria}} - €100,000 u alokuan nga qeveria bullgare për ndihmë humanitare kundrejt Shqipërisë. Një vlerë shtesë prej €50,000 u dërgua në formën e 1,000 çadrave, 1,000 batanijeve etj.<ref>{{Cite web|url=https://dariknews.bg/novini/bylgariia/davame-200-000-leva-humanitarna-pomosht-na-albaniia-sled-zemetresenieto-2199679|title=Даваме 200 000 лева хуманитарна помощ на Албания след земетресението|language=bullgarisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.dnes.bg/balkani/2019/11/28/izprashtame-humanitarnata-pomosht-za-albancite.431197|title=Humanitarian aid for Albanians underway|language=bullgarisht}}</ref>
* {{flag|Rumania}}  - Dy aeroplanët A C-27 J Spartan, një helikopter, kamionë, si dhe gjithsej 52 zjarrfikës të IGSU-së, dhe mjekë dhe infermierë të SMURD, plus 12 tonë materiale të veta SAR, përfshirë qenët e kërkimit dhe shpëtimit . <ref>{{Cite news|url=https://www.news.ro/social/echipa-de-cautare-salvare-a-igsu-trimisa-in-albania-in-urma-cutremurului-a-ajuns-acolo-si-se-va-deplasa-catre-o-localitate-situata-la-40-de-kilometri-de-capitala-1922400226512019112219182521|title=Echipa de căutare-salvare a IGSU trimisă în Albania în urma cutremurului a ajuns acolo şi se va deplasa către o localitate situată la 40 de kilometri de capitală|date=26 November 2019|agency=news.ro|language=Romanian}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://stirileprotv.ro/stiri/international/cutremur-cu-magnitudinea-6-4-in-albania-este-cei-mai-puternic-seism-din-ultimii-20-de-ani.html|title=România trimite o echipă de salvare și avioane de evacuare medicală, în urma seismului|date=26 November 2019|agency=[[Pro TV]]|language=Romanian}}</ref> Patriarkana Ortodokse Rumune nisi një fushatë për mbledhjen e fondeve në 26 nëntor. <ref>{{Cite news|url=https://basilica.ro/patriarhia-romana-solidara-cu-poporul-albanez-afectat-de-cutremurul-din-26-noiembrie-2019/|title=Patriarhia Română solidară cu poporul albanez afectat de cutremurul din 26 noiembrie 2019|date=26 November 2019|agency=basilica.ro|language=Romanian}}</ref>
* {{flagFlag|SerbiaEstonia}} - Serbia€50,000 dërgoiu njëalokuan brigadëpër zjarrfikësve,rindërtim si dhe ndihmën e parëShqipëri. <ref>{{Cite newsweb|url=https://wwwnews.telegraferr.rsee/english1008879/3125980estonia-vucicto-sendssupport-condolencesreconstruction-toin-edialbania-ramafollowing-after-thedeadly-earthquake-special-team-from-serbia-headed-to-albania|title=VucicEstonia sendsto condolencessupport toreconstruction Ediin RamaAlbania afterfollowing thedeadly earthquake: Special team from Serbia headed to Albania|date=26 November 2019|agency=telegraf.rs|language=Englishanglisht}}</ref>
* {{Flag|Franca}} - Tre ekipe prej 100 vetësh që i përkasin Sécurité Civile, Bataillon des Marins-Pompiers de Marseille dhe zjarrfikësve të jugut të Francës u dërguan. Ata janë të mbështetur nga 2 avionë të Sécurité Civile: një Beechcraft Super King Air 200 për detyra transportimi të lehtë dhe një avion mallrash Bombardier Dash 8<ref>{{Cite web|url=https://www.avionslegendaires.net/2019/11/actu/deploiement-aerien-de-secouristes-francais-suite-au-seisme-en-albanie/|title=Déploiement aérien de secouristes français suite au séisme en Albanie|language=frengjisht}}</ref>
* {{flag|Turqia}} - Turqia dërgoi një total prej 3000 batanije dhe 3000 pako ushqimore për viktimat e tërmetit. Turqia dërgoi gjithashtu një aeroplan Airbus A400M Atlas me 27 personel kërkimi dhe shpëtimi dhe tre automjete. <ref>{{Cite news|url=https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-yardim-ucagi-arnavutlukta,FK205cE5-UOYS-CzLGeO6A|title=Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta|date=26 November 2019|agency=ntv.com.tr|language=English}}</ref>
* {{Flag|Greqia}} - Dy njësite eksperte për tërmetet EMAK të përbëra prej 40 anëtarësh dhe qen shpëtimi u dërguan së bashku me kamionë dhe një avion C-130 me ushqime.<ref>{{Cite web|url=https://www.faxweb.al/termeti-i-fuqishem-ne-vend-greqia-nis-ndihma-per-vendin/|title=Tërmeti i fuqishëm në vend, Greqia nis ndihma për vendin|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://dosja.al/ministri-i-jashtem-i-greqise-shikon-nga-afer-demet-nga-termeti-keni-mbeshtetjen-tone/|title=Ministri i jashtëm i Greqisë shikon nga afër dëmet nga tërmeti: Keni mbështetjen tonë|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://argjirolajm.net/lajm-i-mire-forcat-greke-shpetojne-jeten-e-nje-gruaje-nga-rrenojat-e-termetit-foto/|title=Lajm i mirë, forcat greke shpëtojnë jetën e një gruaje nga rrënojat e tërmetit|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.msn.com/el-gr/news/world/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82/ar-BBXqNKq?ocid=WidgetStore|title=Earthquake in Albania|language=greqisht}}</ref> Më tej, doktorë dhe ilaçe u dërguan për të mbështetur dhe ndihmuar civilët.<ref>{{Cite web|url=https://www.lifo.gr/now/world/260746/voitheia-stin-alvania-poioi-stelnoyn-giatroys-diasostes-kai-farmaka|title=Βοήθεια στην Αλβανία - Ποιοι στέλνουν γιατρούς ,διασώστες και φάρμακα [Help to Albania - Who send doctors, rescuers and medicines]|language=greqisht}}</ref> Gjithashtu, tre kuzhina të lëvizshme ushtarake bashkë me personelin e tyre u dërguan.<ref>{{Cite web|url=https://www.news.gr/kosmos/article/2058056/sismos-alvania-anthropistiki-voithia-apo-tin-ellada-me-kinita-magiria.html|title=Σεισμός Αλβανία: Ανθρωπιστική βοήθεια από την Ελλάδα με κινητά μαγειρεία Earthquake in Albania: Humanitarian aid from Greece with mobile kitchens|language=greqisht}}</ref> Greqia gjithashtu dërgoi një ekip inxhinierësh për të evidentuar dëmet dhe një ekip kirurgësh për të operuar të plagosurit.<ref>{{Cite web|url=https://www.protothema.gr/world/article/950615/seismos-alvania-ores-agonias-gia-tous-eglovismenous-suglonizoun-oi-eikones-stous-kataulismous/|title=Σεισμός Αλβανία: Σβήνουν οι ελπίδες για επιζώντες - Θρήνος στους καταυλισμούς των 10.000 αστέγων|language=greqisht}}</ref> Ekipet greke shpëtuan dy njerëz të gjallë nga rrënojat.<ref>{{Cite web|url=https://www.protothema.gr/greece/article/950721/seismos-stin-alvania-simadiki-i-voitheia-tis-emak-esose-eglovismenous-sta-halasmata/|title=Σεισμός στην Αλβανία: "Βλέπαμε τα σκυλιά να μην αντιδρούν και φοβόμασταν ότι υπήρχαν μόνο νεκροί", λένε οι διασώστες της ΕΜΑΚ|language=greqisht}}</ref> Ekipet e Kryqit të Kuq grek ndihmuan me nevojat humanitare dhe problemet në lidhje me tërmetin si 800 batanije, 800 dyshekë dhe qindra çanta shpine me artikuj të ndryshëm personal.<ref>{{Cite web|url=https://www.newsbomb.gr/ellada/story/1033486/seismos-alvania-anthropistiki-voitheia-apo-ton-elliniko-erythro-stayro|title=Earthquake Albania: Humanitarian Aid from the Greek Red Cross (original: Σεισμός Αλβανία: Ανθρωπιστική βοήθεια από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό )|language=greqisht}}</ref> Për më shumë, kishte iniciativa të pavarura prej shkollave, instituteve arsimore, qeverive lokale si Bashkia e Patras dhe qeveri rajonale si Periferia e Maqedonisë Qendrore, për mbledhje shtesë të ndihmave emergjente për Shqipërinë.<ref>{{Cite web|url=https://www.newsit.gr/ellada/alvania-efthase-sta-tirana-nea-anthropistiki-voitheia-apo-tin-ellada/2925569/|title=Albania: New humanitarian aid from Greece arrived in Tirana (original: Αλβανία: Έφθασε στα Τίρανα νέα ανθρωπιστική βοήθεια από την Ελλάδα)|language=greqisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.makthes.gr/i-pkm-stelnei-anthropistiki-voitheia-stin-alvania-244476|title=The Prefecture of Central Macedonia sends humanitarian aid to Albania (original: Η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας στέλνει ανθρωπιστική βοήθεια στην Αλβανία)|language=greqisht}}</ref> Ndihmë shtesë u mblodh nga shoqatat vendase, si "Shoqata e Shqiptarëve të Zakynthosit".<ref>{{Cite web|url=https://www.imerazante.gr/2019/11/30/212696|title=Albanians of Zakynthos Assosiation: the Zakynthians send humanitarian aid to Albania (original: Σύλλογος Αλβανών Ζακύνθου: Οι ζακυνθινοί στέλνουν βοήθεια στην Αλβανία)|language=greqisht}}</ref> Tifozë të ekipit grek të Hercules deklaruan se anëtarë të asociacionit të tyre udhëtuan në Shqipëri me furnizime emergjente për viktimat.<ref>{{Cite web|url=http://sportekspres.com/jo-vetem-fjale-tifozet-grek-nisen-drejt-shqiperise-per-ushqime-dhe-barna-mjekesore/?fbclid=IwAR0Oxp9rYfMbMj7nY_Z3Y_iNBs8DWElizvEmF-Sf5WmjuKfm_fGEDLFjvBU|title=Jo vetëm fjalë, tifozët grek nisen drejt Shqipërisë për ushqime dhe barna mjekësore|language=shqip}}</ref> Më 3 dhjetor 2019, një iniciativë e shkallës së gjerë e emërtuar "Ne të Gjithë Mundemi" u kompletua në mënyrë të suksesshme në bashkëpunim me Periferinë e Atikës, Kryqin e Kuq Grek dhe Ambasadën shqiptare në Athinë. Përgjigja e popullit grek ishte "madhështore" dhe rezultoi në mbledhjen e 250 tonëve ndihma për të prekurit në Shqipëri.<ref>{{Cite web|url=https://www.skai.gr/news/greece/oloi-mazi-mporoume-gia-tin-alvania-kyma-allileggyis-gia-tous-pligentes-tou-seismou|title=«All together we can for Albania»: More than 250 tons of emergency supplies for the affected (vid) (original: «Όλοι μαζί μπορούμε για την Αλβανία»: Πάνω από 250 τόνοι ειδών πρώτης ανάγκης στους πληγέντες (vid))|language=greqisht}}</ref>
* {{flag|Izraeli}} - Më 27 nëntor mbërriti një ekip kërkim-shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat. Më 3 dhjetor 2019 mbërriti një delegacion i dytë i përbërë nga specialistë të ushtrisë izraelite të cilët sollën pajisje teknologjike izraelite për të evidentuar dëmet në banesa si dhe sigurinë strukturore të ndërtesave të dëmtuara.<ref>{{Cite web|url=https://www.israel21c.org/israel-sends-expert-aid-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=Israel sends expert aid to Albania after deadly earthquake|language=Anglisht}}</ref>
* {{Flag|Kina}} - Autoritetet kineze kanë deklaruar se do të mundësojnë ndihmë financiare në të ardhmen.<ref name=":14">{{Cite web|url=https://shqiptarja.com/lajm/ambasadori-kinez-dy-kompani-dhuruan-2-mln-euro-batuta-e-rames-atehere-nga-qeveria-presim-me-shume|title=Ambasadori kinez: Dy kompani dhuruan 2 mln euro! Batuta e Ramës: Atëherë nga qeveria presim më shumë|language=shqip}}</ref> Dy kompani kineze kanë mbledhur 2 milionë euro kontribut.<ref name=":14" />
* {{flag|Kosova}} - Kosova dërgoi 110 operatorë të specializuar të [[Shërbimi Policor i Kosovës|Policisë]] së [[Shërbimi Policor i Kosovës|Kosovës]] dhe 40 anëtarë të Njësive të Kërkimit Urban dhe Shpëtimit Urban të [[Forca e Sigurisë së Kosovës|Forcës së Sigurisë së Kosovës]] . <ref>[https://prishtinainsight.com/kosovars-support-rescue-efforts-in-albania/ Kosovars support rescue efforts in Albania]</ref>
 
* {{flag|Kroacia}} - Ekipi kroat i kërkimit dhe shpëtimit në rrënojat që përbëhej nga 15 anëtarë të Drejtorisë së Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Brendshme dhe qen shpëtimi u vendosën në Shqipëri, së bashku me dy helikopterë ushtarakë të MOD.<ref>{{Cite news|url=https://www.total-croatia-news.com/lifestyle/39856-albanian-earthquake|title=Albanian Earthquake: Croatia Sends Rescue Team, Dogs and Helicopters|date=26 November 2019|language=English}}</ref>
* {{flag|Greqia}} - Greqia ishte një nga vendet e para që dërgoi ekipe të specialistëve të tërmetit me 27 njësi speciale SMAC përgjatë ministrit të saj në terren menjëherë në ditën e parë, ata pasuan dhe një aeroplan C-130 me ushqime. <ref name="dw">{{Cite news|url=https://www.faxweb.al/termeti-i-fuqishem-ne-vend-greqia-nis-ndihma-per-vendin/|title=Tërmeti i fuqishëm në vend, Greqia nis ndihma për vendin|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://www.ekathimerini.com/246854/article/ekathimerini/news/greece-sending-help-to-albania-after-destructive-quake/|title=Greece sending help to Albania after destructive quake|language=en}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://dosja.al/ministri-i-jashtem-i-greqise-shikon-nga-afer-demet-nga-termeti-keni-mbeshtetjen-tone/|title=Ministri i Jashtëm i Greqisë shikon nga afër dëmet nga tërmeti: Keni mbështetjen tonë|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://argjirolajm.net/lajm-i-mire-forcat-greke-shpetojne-jeten-e-nje-gruaje-nga-rrenojat-e-termetit-foto/|title=Lajm i mirë, forcat greke shpëtojnë jetën e një gruaje nga rrënojat e tërmetit|language=sq}}</ref>
* {{flag|Italia}}<ref name=dw/>
* {{flag|Izraeli}} - Më 27 nëntor mbërriti një ekip kërkim-shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat. Më 3 dhjetor 2019 mbërriti një delegacion i dytë i përbërë nga specialistë të ushtrisë izraelite të cilët sollën pajisje teknologjike izraelite për të evidentuar dëmet në banesa si dhe sigurinë strukturore të ndërtesave të dëmtuara.<ref>{{Cite web|url=https://www.israel21c.org/israel-sends-expert-aid-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=Israel sends expert aid to Albania after deadly earthquake|language=Anglisht}}</ref>
* {{flag|Rumania}}  - Dy aeroplanët A C-27 J Spartan, një helikopter, kamionë, si dhe gjithsej 52 zjarrfikës të IGSU-së, dhe mjekë dhe infermierë të SMURD, plus 12 tonë materiale të veta SAR, përfshirë qenët e kërkimit dhe shpëtimit . <ref>{{Cite news|url=https://www.news.ro/social/echipa-de-cautare-salvare-a-igsu-trimisa-in-albania-in-urma-cutremurului-a-ajuns-acolo-si-se-va-deplasa-catre-o-localitate-situata-la-40-de-kilometri-de-capitala-1922400226512019112219182521|title=Echipa de căutare-salvare a IGSU trimisă în Albania în urma cutremurului a ajuns acolo şi se va deplasa către o localitate situată la 40 de kilometri de capitală|date=26 November 2019|agency=news.ro|language=Romanian}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://stirileprotv.ro/stiri/international/cutremur-cu-magnitudinea-6-4-in-albania-este-cei-mai-puternic-seism-din-ultimii-20-de-ani.html|title=România trimite o echipă de salvare și avioane de evacuare medicală, în urma seismului|date=26 November 2019|agency=[[Pro TV]]|language=Romanian}}</ref> Patriarkana Ortodokse Rumune nisi një fushatë për mbledhjen e fondeve në 26 nëntor. <ref>{{Cite news|url=https://basilica.ro/patriarhia-romana-solidara-cu-poporul-albanez-afectat-de-cutremurul-din-26-noiembrie-2019/|title=Patriarhia Română solidară cu poporul albanez afectat de cutremurul din 26 noiembrie 2019|date=26 November 2019|agency=basilica.ro|language=Romanian}}</ref>
*{{flag|Serbia}} - Serbia dërgoi një brigadë zjarrfikësve, si dhe ndihmën e parë. <ref>{{Cite news|url=https://www.telegraf.rs/english/3125980-vucic-sends-condolences-to-edi-rama-after-the-earthquake-special-team-from-serbia-headed-to-albania|title=Vucic sends condolences to Edi Rama after the earthquake: Special team from Serbia headed to Albania|date=26 November 2019|agency=telegraf.rs|language=English}}</ref>
* {{flag|Turqia}} - Turqia dërgoi një total prej 3000 batanije dhe 3000 pako ushqimore për viktimat e tërmetit. Turqia dërgoi gjithashtu një aeroplan Airbus A400M Atlas me 27 personel kërkimi dhe shpëtimi dhe tre automjete. <ref>{{Cite news|url=https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-yardim-ucagi-arnavutlukta,FK205cE5-UOYS-CzLGeO6A|title=Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta|date=26 November 2019|agency=ntv.com.tr|language=English}}</ref>
*
 
== Shiko gjithashtu ==