Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
*{{flag|Kroacia}} - Ekipi kroat i kërkimit dhe shpëtimit në rrënojat që përbëhej nga 15 anëtarë të Drejtorisë së Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Brendshme dhe qen shpëtimi u vendosën në Shqipëri, së bashku me dy helikopterë ushtarakë të MOD.<ref>{{Cite news|url=https://www.total-croatia-news.com/lifestyle/39856-albanian-earthquake|title=Albanian Earthquake: Croatia Sends Rescue Team, Dogs and Helicopters|date=26 November 2019|language=English}}</ref>
*{{flag|Greqia}} - Greqia ishte një nga vendet e para që dërgoi ekipe të specialistëve të tërmetit me 27 njësi speciale SMAC përgjatë ministrit të saj në terren menjëherë në ditën e parë, ata pasuan dhe një aeroplan C-130 me ushqime. <ref name="dw">{{Cite news|url=https://www.faxweb.al/termeti-i-fuqishem-ne-vend-greqia-nis-ndihma-per-vendin/|title=Tërmeti i fuqishëm në vend, Greqia nis ndihma për vendin|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://www.ekathimerini.com/246854/article/ekathimerini/news/greece-sending-help-to-albania-after-destructive-quake/|title=Greece sending help to Albania after destructive quake|language=en}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://dosja.al/ministri-i-jashtem-i-greqise-shikon-nga-afer-demet-nga-termeti-keni-mbeshtetjen-tone/|title=Ministri i Jashtëm i Greqisë shikon nga afër dëmet nga tërmeti: Keni mbështetjen tonë|language=sq}}</ref> <ref>{{Cite news|url=http://argjirolajm.net/lajm-i-mire-forcat-greke-shpetojne-jeten-e-nje-gruaje-nga-rrenojat-e-termetit-foto/|title=Lajm i mirë, forcat greke shpëtojnë jetën e një gruaje nga rrënojat e tërmetit|language=sq}}</ref>
*{{flag|Italia}}
*{{flag|Izraeli}} - Më 27 nëntor mbërriti një ekip kërkim-shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat. Më 3 dhjetor 2019 mbërriti një delegacion i dytë i përbërë nga specialistë të ushtrisë izraelite të cilët sollën pajisje teknologjike izraelite për të evidentuar dëmet në banesa si dhe sigurinë strukturore të ndërtesave të dëmtuara.<ref>{{Cite web|url=https://www.israel21c.org/israel-sends-expert-aid-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=Israel sends expert aid to Albania after deadly earthquake|language=Anglisht}}</ref>