Ndryshimi mes inspektimeve të "Tërmeti në Shqipëri (2019)"

ska përmbledhje të redaktimeve
* {{Flag|Bosnja dhe Hercegovina}} - Një shoqatë ka mbledhur €30,000 dhe 120 ton ndihma për popullin shqiptar. Këshilli i Ministrave të Bosnje Hercegovinës ka alokuar rreth €50,000 për të ndihmuar Shqipërinë.<ref>{{Cite web|url=http://ba.n1info.com/Vijesti/a394872/Gradjani-BiH-skupili-60.000-KM-i-120-tona-robe-za-narod-Albanije.html|title=Građani BiH skupili 60.000 KM i 120 tona robe za narod Albanije|language=serbisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.klix.ba/vijesti/bih/vijece-ministara-bih-izdvojilo-100-000-km-za-pomoc-albaniji/191203057|title=Vijeće ministara BiH izdvojilo 100.000 KM za pomoć Albaniji|language=serbisht}}</ref>
* {{Flag|Bullgaria}} - €100,000 u alokuan nga qeveria bullgare për ndihmë humanitare kundrejt Shqipërisë. Një vlerë shtesë prej €50,000 u dërgua në formën e 1,000 çadrave, 1,000 batanijeve etj.<ref>{{Cite web|url=https://dariknews.bg/novini/bylgariia/davame-200-000-leva-humanitarna-pomosht-na-albaniia-sled-zemetresenieto-2199679|title=Даваме 200 000 лева хуманитарна помощ на Албания след земетресението|language=bullgarisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.dnes.bg/balkani/2019/11/28/izprashtame-humanitarnata-pomosht-za-albancite.431197|title=Humanitarian aid for Albanians underway|language=bullgarisht}}</ref>
*{{Flag|Emiratet e Bashkuara Arabe}} - EBA dërguan fillimisht çadra, ushqime dhe ndihma mjekësore për 555,000 persona.<ref name=":15">{{Cite web|url=https://gulfnews.com/uae/uae-aid-to-quake-victims-in-albania-1.68118981|title=UAE aid to quake victims in Albania|language=anglisht}}</ref> Gjysmëhëna e Kuqe e Emirateve do të japë ndihmë të mëtejshme për të prekurit me vlerë Dh13 milionë.<ref name=":15" />
* {{Flag|Estonia}} - €50,000 u alokuan për rindërtim në Shqipëri.<ref>{{Cite web|url=https://news.err.ee/1008879/estonia-to-support-reconstruction-in-albania-following-deadly-earthquake|title=Estonia to support reconstruction in Albania following deadly earthquake|language=anglisht}}</ref>
* {{Flag|Franca}} - Tre ekipe prej 100 vetësh që i përkasin Sécurité Civile, Bataillon des Marins-Pompiers de Marseille dhe zjarrfikësve të jugut të Francës u dërguan. Ata janë të mbështetur nga 2 avionë të Sécurité Civile: një Beechcraft Super King Air 200 për detyra transportimi të lehtë dhe një avion mallrash Bombardier Dash 8<ref>{{Cite web|url=https://www.avionslegendaires.net/2019/11/actu/deploiement-aerien-de-secouristes-francais-suite-au-seisme-en-albanie/|title=Déploiement aérien de secouristes français suite au séisme en Albanie|language=frengjisht}}</ref>
* {{Flag|Greqia}} - Dy njësite eksperte për tërmetet EMAK të përbëra prej 40 anëtarësh dhe qen shpëtimi u dërguan së bashku me kamionë dhe një avion C-130 me ushqime.<ref>{{Cite web|url=https://www.faxweb.al/termeti-i-fuqishem-ne-vend-greqia-nis-ndihma-per-vendin/|title=Tërmeti i fuqishëm në vend, Greqia nis ndihma për vendin|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://dosja.al/ministri-i-jashtem-i-greqise-shikon-nga-afer-demet-nga-termeti-keni-mbeshtetjen-tone/|title=Ministri i jashtëm i Greqisë shikon nga afër dëmet nga tërmeti: Keni mbështetjen tonë|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://argjirolajm.net/lajm-i-mire-forcat-greke-shpetojne-jeten-e-nje-gruaje-nga-rrenojat-e-termetit-foto/|title=Lajm i mirë, forcat greke shpëtojnë jetën e një gruaje nga rrënojat e tërmetit|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.msn.com/el-gr/news/world/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82/ar-BBXqNKq?ocid=WidgetStore|title=Earthquake in Albania|language=greqisht}}</ref> Më tej, doktorë dhe ilaçe u dërguan për të mbështetur dhe ndihmuar civilët.<ref>{{Cite web|url=https://www.lifo.gr/now/world/260746/voitheia-stin-alvania-poioi-stelnoyn-giatroys-diasostes-kai-farmaka|title=Βοήθεια στην Αλβανία - Ποιοι στέλνουν γιατρούς ,διασώστες και φάρμακα [Help to Albania - Who send doctors, rescuers and medicines]|language=greqisht}}</ref> Gjithashtu, tre kuzhina të lëvizshme ushtarake bashkë me personelin e tyre u dërguan.<ref>{{Cite web|url=https://www.news.gr/kosmos/article/2058056/sismos-alvania-anthropistiki-voithia-apo-tin-ellada-me-kinita-magiria.html|title=Σεισμός Αλβανία: Ανθρωπιστική βοήθεια από την Ελλάδα με κινητά μαγειρεία Earthquake in Albania: Humanitarian aid from Greece with mobile kitchens|language=greqisht}}</ref> Greqia gjithashtu dërgoi një ekip inxhinierësh për të evidentuar dëmet dhe një ekip kirurgësh për të operuar të plagosurit.<ref>{{Cite web|url=https://www.protothema.gr/world/article/950615/seismos-alvania-ores-agonias-gia-tous-eglovismenous-suglonizoun-oi-eikones-stous-kataulismous/|title=Σεισμός Αλβανία: Σβήνουν οι ελπίδες για επιζώντες - Θρήνος στους καταυλισμούς των 10.000 αστέγων|language=greqisht}}</ref> Ekipet greke shpëtuan dy njerëz të gjallë nga rrënojat.<ref>{{Cite web|url=https://www.protothema.gr/greece/article/950721/seismos-stin-alvania-simadiki-i-voitheia-tis-emak-esose-eglovismenous-sta-halasmata/|title=Σεισμός στην Αλβανία: "Βλέπαμε τα σκυλιά να μην αντιδρούν και φοβόμασταν ότι υπήρχαν μόνο νεκροί", λένε οι διασώστες της ΕΜΑΚ|language=greqisht}}</ref> Ekipet e Kryqit të Kuq grek ndihmuan me nevojat humanitare dhe problemet në lidhje me tërmetin si 800 batanije, 800 dyshekë dhe qindra çanta shpine me artikuj të ndryshëm personal.<ref>{{Cite web|url=https://www.newsbomb.gr/ellada/story/1033486/seismos-alvania-anthropistiki-voitheia-apo-ton-elliniko-erythro-stayro|title=Earthquake Albania: Humanitarian Aid from the Greek Red Cross (original: Σεισμός Αλβανία: Ανθρωπιστική βοήθεια από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό )|language=greqisht}}</ref> Për më shumë, kishte iniciativa të pavarura prej shkollave, instituteve arsimore, qeverive lokale si Bashkia e Patras dhe qeveri rajonale si Periferia e Maqedonisë Qendrore, për mbledhje shtesë të ndihmave emergjente për Shqipërinë.<ref>{{Cite web|url=https://www.newsit.gr/ellada/alvania-efthase-sta-tirana-nea-anthropistiki-voitheia-apo-tin-ellada/2925569/|title=Albania: New humanitarian aid from Greece arrived in Tirana (original: Αλβανία: Έφθασε στα Τίρανα νέα ανθρωπιστική βοήθεια από την Ελλάδα)|language=greqisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.makthes.gr/i-pkm-stelnei-anthropistiki-voitheia-stin-alvania-244476|title=The Prefecture of Central Macedonia sends humanitarian aid to Albania (original: Η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας στέλνει ανθρωπιστική βοήθεια στην Αλβανία)|language=greqisht}}</ref> Ndihmë shtesë u mblodh nga shoqatat vendase, si "Shoqata e Shqiptarëve të Zakynthosit".<ref>{{Cite web|url=https://www.imerazante.gr/2019/11/30/212696|title=Albanians of Zakynthos Assosiation: the Zakynthians send humanitarian aid to Albania (original: Σύλλογος Αλβανών Ζακύνθου: Οι ζακυνθινοί στέλνουν βοήθεια στην Αλβανία)|language=greqisht}}</ref> Tifozë të ekipit grek të Hercules deklaruan se anëtarë të asociacionit të tyre udhëtuan në Shqipëri me furnizime emergjente për viktimat.<ref>{{Cite web|url=http://sportekspres.com/jo-vetem-fjale-tifozet-grek-nisen-drejt-shqiperise-per-ushqime-dhe-barna-mjekesore/?fbclid=IwAR0Oxp9rYfMbMj7nY_Z3Y_iNBs8DWElizvEmF-Sf5WmjuKfm_fGEDLFjvBU|title=Jo vetëm fjalë, tifozët grek nisen drejt Shqipërisë për ushqime dhe barna mjekësore|language=shqip}}</ref> Më 3 dhjetor 2019, një iniciativë e shkallës së gjerë e emërtuar "Ne të Gjithë Mundemi" u kompletua në mënyrë të suksesshme në bashkëpunim me Periferinë e Atikës, Kryqin e Kuq Grek dhe Ambasadën shqiptare në Athinë. Përgjigja e popullit grek ishte "madhështore" dhe rezultoi në mbledhjen e 250 tonëve ndihma për të prekurit në Shqipëri.<ref>{{Cite web|url=https://www.skai.gr/news/greece/oloi-mazi-mporoume-gia-tin-alvania-kyma-allileggyis-gia-tous-pligentes-tou-seismou|title=«All together we can for Albania»: More than 250 tons of emergency supplies for the affected (vid) (original: «Όλοι μαζί μπορούμε για την Αλβανία»: Πάνω από 250 τόνοι ειδών πρώτης ανάγκης στους πληγέντες (vid))|language=greqisht}}</ref>
*{{Flag|Hungaria}} - Menjëherë pas tërmetit, Hungaria dërgoi ndihma me vlerë €33,000 që konsistonin në ushqime, batanije, çadra e dyshekë.<ref>{{Cite web|url=https://hungarytoday.hu/hungarian-aid-help-albania-earthquake/|title=Hungarian Aid Sent to Albania|language=anglisht}}</ref> Hungaria dërgoi një ngarkesë të dytë me furnizime të ngjashme me vlerë €62,520.<ref>{{Cite web|url=https://hungarytoday.hu/hungary-sends-aid-to-earthquake-hit-albania/|title=Hungary Sends Aid to Earthquake-hit Albania|language=anglisht}}</ref> Në fillim të dhjetorit, një grup prej 7 inxhinierësh dhe specialistësh hungarezë u dërguan për të inspektuar dëmet e shkaktuara prej tërmetit.<ref>{{Cite web|url=https://hungarytoday.hu/hungary-albania-help-engineers/|title=Hungary Sending Structural Engineers, Specialists to Earthquake-hit Albania|language=anglisht}}</ref>
*{{flag|Italia}} - Italia dërgoi një ekip kërkim-shpëtimi urban nga Trupat Kombëtare të Zjarrfikësve (Vigili del Fuoco) të përbërë nga më shumë se 20 specialistë të fushave përkatëse si operacionet e kërkim-shpëtimit, ndihma mjekësore dhe inxhinierë. Shpejt më pas 200 vullnetarë të trajnuar nga Mbrojtja Civile (Protezione Civile) u dërguan.<ref>{{Cite web|url=https://www.fanpage.it/esteri/terremoto-in-albania-uomini-dei-vigili-del-fuoco-e-protezione-civile-in-partenza-da-tutta-italia/|title=Terremoto in Albania. Uomini dei Vigili del Fuoco e Protezione Civile in partenza da tutta Italia|language=italisht}}</ref> Kisha Katolike italiane dhuroi €500,000.<ref>{{Cite web|url=https://www.tetovasot.com/2019/11/termeti-ne-shqiperi-kisha-katolike-italiane-dhuron-500-mije-euro/|title=Tërmeti në Shqipëri/ Kisha katolike italiane dhuron 500 mijë euro|language=shqip}}</ref>
*{{flag|Izraeli}} - Më 27 nëntor mbërriti një ekip kërkim-shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat. Më 3 dhjetor 2019 mbërriti një delegacion i dytë i përbërë nga specialistë të ushtrisë izraelite të cilët sollën pajisje teknologjike izraelite për të evidentuar dëmet në banesa si dhe sigurinë strukturore të ndërtesave të dëmtuara.<ref>{{Cite web|url=https://www.israel21c.org/israel-sends-expert-aid-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=Israel sends expert aid to Albania after deadly earthquake|language=Anglisht}}</ref>
*{{Flag|Katari}} - Katari nëpërmjet Fondit të Katarit për Zhvillim (QFFD) dhe Qatar Charity ka dërguar ndihma si ushqime, batanije, dyshekë dhe rroba.<ref>{{Cite web|url=https://www.gulf-times.com/story/648913/Qatar-rushes-aid-to-Albania-quake-victims#section_178|title=Qatar rushes aid to Albania quake victims|language=anglisht}}</ref>
* {{Flag|Kina}} - Autoritetet kineze kanë deklaruar se do të mundësojnë ndihmë financiare në të ardhmen.<ref name=":14">{{Cite web|url=https://shqiptarja.com/lajm/ambasadori-kinez-dy-kompani-dhuruan-2-mln-euro-batuta-e-rames-atehere-nga-qeveria-presim-me-shume|title=Ambasadori kinez: Dy kompani dhuruan 2 mln euro! Batuta e Ramës: Atëherë nga qeveria presim më shumë|language=shqip}}</ref> Dy kompani kineze kanë mbledhur 2 milionë euro kontribut.<ref name=":14" />
* {{flag|Kosova}} - Kryeministri në largim i Kosovës Ramush Haradinaj alokoi €500,000 në emër të Qeverisë së Kosovës për ndihmë humanitare në Shqipëri<ref name=":16">{{Cite web|url=https://www.gazetametro.net/500-mije-qeveria-edhe-komunat-e-kosoves-solidarizohen-me-te-demtuarit-ndajne-para/|title=500 mijë Qeveria: Edhe komunat e Kosovës solidarizohen me të dëmtuarit, ndajnë para|language=shqip}}</ref> dhe mbi €3,500,000 u mblodhën nga shqiptarët e Kosovës. Në Shqipëri u dërguan 110 operatorë të specializuar të Policisë së Kosovës, si dhe 40 anëtarë të njësiteve të kërkim-shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës.<ref>{{Cite web|url=https://prishtinainsight.com/kosovars-support-rescue-efforts-in-albania/|title=Kosovars support rescue efforts in Albania|language=anglisht}}</ref> Ministria e Financave të Kosovës dhuroi €10,000 për familjet e dy viktimave të tërmetit të cilët ishin nga Gjilani.<ref>{{Cite web|url=http://ekonomiasot.com/kosove-ministria-e-financave-i-ndan-10-mije-euro-per-familjen-e-shemsedin-e-isa-abazit/|title=Kosovë: Ministria e Financave i ndan 10 mijë euro për familjen e Shemsedin e Isa Abazit|language=shqip}}</ref> Bashkia e Prishtinës dërgoi ndihma humanitare në vlerën e €50,000 si dhe inxhinierë për të evidentuar dëmet në ndërtesa.<ref name=":16" /> Bashkia e Gjakovës dërgoi €14,000, e Kaçanikut €10,000, e Malishevës €5,000, e Klinës €5,000, e Dragashit €5,000, e Mitrovicës €20,000 dhe Obiliqi dërgoi €15,000 dhe ndihma ushqimore.<ref name=":16" /><ref>{{Cite web|url=https://literal.media/Kacaniku-ndan-10-mije-euro-per-te-prekurit-nga-termeti/40326|title=Kaçaniku ndan 10 mijë euro për të prekurit nga tërmeti|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://kosova.live/komuna-e-klines-ndane-5-mije-euro-per-termetin-ne-shqiperi/|title=Komuna e Klinës ndanë 5 mijë euro për tërmetin në Shqipëri|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://top-channel.tv/2019/11/29/komuna-e-obiliqit-ndan-15-mije-euro-per-te-prekurit-nga-termeti-ne-shqiperi/|title=Komuna e Obiliqit ndan 15 mijë euro për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://ata.gov.al/2019/11/27/komuna-e-malisheves-ngre-shtab-koordinues-per-ndihmat-drejt-shqiperise/|title=Komuna e Malishevës ngre shtab koordinues për ndihmat drejt Shqipërisë|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.opoja.net/komuna-e-dragashit-ndane-5000-euro-per-te-ndihmuar-shqiperine/|title=Komuna e Dragashit ndanë 5000 euro për të ndihmuar Shqipërinë|language=shqip}}</ref> Bashkia e Skënderajt dërgoi €20,000 dhe një shumë prej €40,000 shtesë u mblodh nga donacionet vendase nga të cilat €5,000 iu dhuruan familjeve të viktimave nga Kosova.<ref>{{Cite web|url=http://www.faktiditor.ch/komuna-e-skenderajt-mbledh-rreth-60-mije-euro-per-te-prekurit-nga-termeti-dhe-per-familjen-ne-gjilan/|title=Komuna e Skënderajt mbledh rreth 60 mijë euro për të prekurit nga tërmeti dhe për familjen në Gjilan|language=shqip}}</ref> Bashkia e Gllogocit dërgoi €10,000 dhe €12,000 shtesë u mblodhën nga bizneset vendase.<ref>{{Cite web|url=https://kallxo.com/lajm/komuna-e-drenasit-ndan-10-mije-euro-per-shqiperine/|title=Komuna e Drenasit ndan 10 mijë euro për Shqipërinë|language=shqip}}</ref> Bashkia e Deçanit mblodhi €20,000 kontribute nga qytetarët e vet si dhe dërgoi 6 kamionë me rroba dhe ushqime.<ref>{{Cite web|url=https://indeksonline.net/20-mije-euro-dhe-6-kamione-me-gjera-decani-ia-zgjate-duart-shqiperise/|title=20 mijë euro dhe 6 kamionë me gjëra, Deçani ia zgjatë duart Shqipërisë|language=shqip}}</ref> Minierat e Trepçës dhe Artanës dërguan ekipe shpëtimi dhe Korporata Energjitike e Kosovës dërgoi një ekip zjarrëfikësish.<ref name=":16" /> Organizata e Veteranëve të UÇK dërgoi €5,000 për ndihmë humanitare.<ref name=":16" />
* {{flag|Kosova}} - Kosova dërgoi 110 operatorë të specializuar të [[Shërbimi Policor i Kosovës|Policisë]] së [[Shërbimi Policor i Kosovës|Kosovës]] dhe 40 anëtarë të Njësive të Kërkimit Urban dhe Shpëtimit Urban të [[Forca e Sigurisë së Kosovës|Forcës së Sigurisë së Kosovës]].<ref>[https://prishtinainsight.com/kosovars-support-rescue-efforts-in-albania/ Kosovars support rescue efforts in Albania]</ref>
 
*{{flag|Kroacia}} - Ekipi kroat i kërkimit dhe shpëtimit në rrënojat që përbëhej nga 15 anëtarë të Drejtorisë së Mbrojtjes Civile të Ministrisë së Brendshme dhe qen shpëtimi u vendosën në Shqipëri, së bashku me dy helikopterë ushtarakë të MOD.<ref>{{Cite news|url=https://www.total-croatia-news.com/lifestyle/39856-albanian-earthquake|title=Albanian Earthquake: Croatia Sends Rescue Team, Dogs and Helicopters|date=26 November 2019|language=English}}</ref>
*{{Flag|Mali i Zi}} - Mali i Zi dërgoi 18 specialistë kërkim-shpëtimi. Bashkia e Podgoricës dhe Tivarit dhuruan secila €20,000 për ndihma humanitare.<ref>{{Cite web|url=https://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/Podgorica-sa-20000-evra-pomaze-Tirani/570790|title=Podgorica sa 20.000 evra pomaže Tirani|language=serbisht}}</ref> Komunat me shumicë shqiptare si ajo e Ulqinit dërgoi €10,000 dhe ekipe zjarrfikësish ndërsa komuna e sapoformuar e Tuzit dërgoi €3,000.<ref>{{Cite web|url=https://www.gazeta-shqip.com/2019/11/27/komuna-e-ulqinit-jep-10-mije-euro-per-te-prekurit-nga-termeti-ne-shqiperi/|title=Komuna e Ulqinit jep 10 mijë euro për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2019/11/28/mali-i-zi-me-sy-nga-shqiperia-vijojne-ndihmat-nga-qytete-institucione-dhe-individe-1314345|title=Mali i Zi me sy nga Shqipëria- vijojnë ndihmat nga qytete, institucione dhe individë|language=shqip}}</ref>
*{{flag|Italia}}
*{{Flag|Maqedonia e Veriut}} - Maqedonia e Veriut dërgoi €100,000 ndihmë financiare,<ref>{{Cite web|url=https://tvklan.al/maqedonia-e-veriut-jep-100-mije-euro-per-shqiperine/|title=Maqedonia e Veriut jep 100 mijë Euro për Shqipërinë|language=shqip}}</ref> si dhe dronë me kamera termike për të kërkuar për të mbijetuar nën rrënoja. Ekipe shpëtimi gjithashtu u dërguan si dhe pajisje mekanike për hapur rrënojat.<ref>{{Cite web|url=https://www.gevgelijanet.com/index.php/vesti/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82/4573-zemjotres-vo-albanija-makedonija-prati-pomos.html|title=Земјотрес во Албанија - Македонија прати помош [Earthquake in Albania, Macedonia sends help]|language=maqedonisht}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://nezavisen.mk/albania-hit-by-a-devastating-earthquake-north-macedonia-to-send-rescue-teams/?lang=en|title=Albania hit by a devastating earthquake, North Macedonia to send rescue teams|language=anglisht}}</ref> Komuna me shumicë shqiptare si Tetova dërguan ndihma humanitare si dhe 500,000 denarë, Struga 1,000,000 denarë, Dibra 300,000 denarë, Kërçova €12,000, Zhelina €5,000 si dhe organizuan mbledhje kontributesh shtesë, Çairi dërgoi zjarrfikës dhe Gostivari dërgoi ndihmë humanitare si dhe ekipe zjarrfikësish dhe doktorësh.<ref>{{Cite web|url=https://www.gazetaexpress.com/komunat-shqiptare-ne-maqedoni-anulojne-kremtimet-per-festat-e-nentorit/|title=Komunat shqiptare në Maqedoni anulojnë kremtimet për festat e nëntorit|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://in7.tv/2019/11/28/komuna-e-zhelines-solidarizohet-me-vellezerit-dhe-motrat-e-goditur-nga-termeti/|title=Komuna e Zhelinës solidarizohet me vëllezërit dhe motrat e goditur nga tërmeti|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://in7.tv/2019/11/28/komuna-e-cairit-se-bashku-me-tifo-grupin-shvercerat-ne-vatrat-e-goditura-nga-termeti/|title=Komuna e Çairit së bashku me tifo grupin 'Shvercerat' në vatrat e goditura nga tërmeti|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://mia.mk/dibra-ndau-300-000-denare-per-te-prekurit-nga-termeti-ne-shqiperi/?lang=sq|title=Dibra ndau 300.000 denarë për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri|language=shqip}}</ref> Komuna me shumicë maqedonase dhe minoritet shqiptar si Jegunoci dërguan €1,500 dhe Gazi Baba €5,000.<ref>{{Cite web|url=https://www.dardania.com/index.php/lajme/20-maqedoni/137842-komuna-e-gazi-babs-n-shkup-ndan-5-mij-euro-donacion-pr-shqiprin.html|title=Komuna e Gazi Babës në Shkup ndanë 5 mijë euro donacion për Shqipërinë|language=shqip}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.aktuale.mk/komuna-e-jegunovces-dhuron-1500-euro-per-shqiperine/|title=Komuna e Jegunovcës dhuron 1500 euro për Shqipërinë|language=shqip}}</ref>
*{{flag|Izraeli}} - Më 27 nëntor mbërriti një ekip kërkim-shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat. Më 3 dhjetor 2019 mbërriti një delegacion i dytë i përbërë nga specialistë të ushtrisë izraelite të cilët sollën pajisje teknologjike izraelite për të evidentuar dëmet në banesa si dhe sigurinë strukturore të ndërtesave të dëmtuara.<ref>{{Cite web|url=https://www.israel21c.org/israel-sends-expert-aid-to-albania-after-deadly-earthquake/|title=Israel sends expert aid to Albania after deadly earthquake|language=Anglisht}}</ref>
*{{Flag|Republika Çeke}} - Republika Çeke ofroi ndihmë pak pas orës 9 të mëngjesit duke dërguar një ekip kërkim shpëtimi urban prej 36 vetësh me specialistë të ndryshëm. Parlamenti çek u solidarizua me viktimat e tërmetit duke mbajtur një minutë heshtje.<ref>{{Cite web|url=https://www.hzscr.cz/|title=Úvodní strana - Hasičský záchranný sbor České republiky|language=çekisht}}</ref>
*{{flag|Rumania}}  - Dy aeroplanët A C-27 J Spartan, një helikopter, kamionë, si dhe një ekip RO-USAR me gjithsej 52 zjarrfikës të IGSU-së, dhe mjekë dhe infermierë të SMURD, plus 12 tonë materiale të vetakërkim SARshpëtimi, përfshirë qenëtqen e kërkimitkërkimi dhe shpëtimit shpëtimi. <ref>{{Cite news|url=https://www.news.ro/social/echipa-de-cautare-salvare-a-igsu-trimisa-in-albania-in-urma-cutremurului-a-ajuns-acolo-si-se-va-deplasa-catre-o-localitate-situata-la-40-de-kilometri-de-capitala-1922400226512019112219182521|title=Echipa de căutare-salvare a IGSU trimisă în Albania în urma cutremurului a ajuns acolo şi se va deplasa către o localitate situată la 40 de kilometri de capitală|date=26 November 2019|agency=news.ro|language=Romanian}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://stirileprotv.ro/stiri/international/cutremur-cu-magnitudinea-6-4-in-albania-este-cei-mai-puternic-seism-din-ultimii-20-de-ani.html|title=România trimite o echipă de salvare și avioane de evacuare medicală, în urma seismului|date=26 November 2019|agency=[[Pro TV]]|language=Romanian}}</ref> Patriarkana Ortodokse Rumune nisi një fushatë për mbledhjen e fondeve në 26 nëntor. <ref>{{Cite news|url=https://basilica.ro/patriarhia-romana-solidara-cu-poporul-albanez-afectat-de-cutremurul-din-26-noiembrie-2019/|title=Patriarhia Română solidară cu poporul albanez afectat de cutremurul din 26 noiembrie 2019|date=26 November 2019|agency=basilica.ro|language=Romanian}}</ref>
*{{flag|Serbia}} - Serbia dërgoi një brigadë zjarrfikësve, si dhe ndihmën e parë. <ref>{{Cite news|url=https://www.telegraf.rs/english/3125980-vucic-sends-condolences-to-edi-rama-after-the-earthquake-special-team-from-serbia-headed-to-albania|title=Vucic sends condolences to Edi Rama after the earthquake: Special team from Serbia headed to Albania|date=26 November 2019|agency=telegraf.rs|language=English}}</ref>
*{{flag|Turqia}} - Turqia dërgoi një total prej 3000 batanije dhe 3000 pako ushqimore për viktimat e tërmetit. Turqia dërgoi gjithashtu një aeroplan Airbus A400M Atlas me 27 personel kërkimi dhe shpëtimi dhe tre automjete. <ref>{{Cite news|url=https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkiyenin-yardim-ucagi-arnavutlukta,FK205cE5-UOYS-CzLGeO6A|title=Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta|date=26 November 2019|agency=ntv.com.tr|language=English}}</ref>