Dallime mes rishikimeve të "Energjia"

8 bytes removed ,  1 vit më parë
→‎Thenie per Energjine: Shtova permbajtje.
(Shtova)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Thenie per Energjine: Shtova permbajtje.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Shpejtësia e ndryshimit të energjisë (e brendshme dhe mekanike) të nje vëllimi material është e barabartë me fuqinë e forcave të jashtme masore dhe sipërfaqësore si dhe me shpejtësinë e prurjes ose të largimit të nxehtësisë së atij vëllimi.
 
== ThënieThenie mbiper energjinëEnergjine ==
* "Energjia dhe këmbëngulja ndryshojnë gjithçka". [[Benjamin Franklini]]
* "Energjia është e njëjtë me dëshirën dhe qëllimin." [[Sheril Adams]]
* "Energjia është një kënaqësi e amshueshme, dhe kush dëshiron, por nuk vepron, përhap murtajën." [[Uilliam Blejk]]
* "Synimet ju ndihmojnë qe te boheni siftera or tei. " [[Les Braun]].....
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user