Ndryshimi mes inspektimeve të "Dumreja"

711 bytes added ,  10 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 188.172.111.148 (diskutimet) në versionin e fundit nga Sadsadas.
(DISA GJERA TE ARSYESHME)
v (U kthyen ndryshimet e 188.172.111.148 (diskutimet) në versionin e fundit nga Sadsadas.)
Etiketa: Rollback
}}
 
'''Dumreja''', gjithashtu '''Pllaja e Dumresë''', e njohur edhe me termin 'Dumrea' ose 'Duam - re', është krahinë e njohur për numrin të madh e liqeneve të saj. Pallaja e Dumresë ndodhet në [[rrethin e Elbasanit]]<nowiki/>n, [[rrethin e Fierit]] dhe në [[rrethin e Peqinit]]. Krahina përfshin qytetin e [[Belshi]]t dhe mbi 40 fshatra të tjera në rajon.
 
Dumreja është zona kodrinore shtrihet përpara fushës së [[Myzeqeja|Myseqesë]]. Ne baze te formimit gjeojogjik, Dumreja ka formën e një pllaje karstike. Përgjate gjithë shtrirjes territoriale, lartësia nuk ndryshon më shumë se 50 metra differencë, edhe duke parë lartësin e përgjithhme të ulët me nivelin e detit përcaktoht si zonë kodrinore.
 
Dumreja përfshin territorin e katër komunave dhe të një minibashkie, të gjitha pjesë të rrethit Elbasan, dhe që janë: [[Belsh]], [[Shalës]], [[Grekan]], [[Kajan]],[[Rrasë]] e [[Fierzë]]. Zona e Dumresë, e cila shtrihet në një sipërfaqe prej 215&nbsp;km² kufizon në jug me rrethin e Kuçovës, ne lindje me fushën e [[Elbasan]]it, në veri me rrethin e [[Peqin]]it dhe në perëndim me rrethin e [[Lushnjë]]s.
Dumreja përfshin territorin e katër komunave dhe
 
Shumë e njohur për bukurinë e veçantë të peisazhit, bëhet përgjatë shekullit të XX, kur kryeqëndra e saj [[Belsh]] përshkruhet si kryeqytet i Shqipërisë nga një ndër personalitetet më të rëndësishme të Rilindjes shqiptare, [[Sami Frashëri]].
 
[[Skeda:Liqenet e Belshit.jpg|300px|Pamje e Belshit]]