Ndryshimi mes inspektimeve të "Shpejtësia"

7 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 79.106.126.132 (talk) to last version by 1l2l3k
(Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 79.106.126.132 (talk) to last version by 1l2l3k)
'''Shpejtësia''' është ajo madhësi fizike që tregon distancën që një trup përshkon në njësinë e [[Koha|kohës]]. Shpejtësia është veçori themelore e [[Lëvizja|lëvizjes]]. Me shpejtësi bëhet përshkrimi i vetive të lëvizjes së [[Trupi|trupit]]. Kjo vërehet gjatë zgjates së ndryshme të zhvendosjeve të njëjta. Për shembull distancën në mes dy shtyllave për ndriçimin e rrugës vetura dhe këmbësori e kalojnë për kohë të ndryshme. Po ashtu, dallohen edhe rrugët të cilat për kohë të njëjtë i kalojnë vetura dhe këmbësori. [[Madhësitë fizike|Madhësia fizike]], përmes së cilës bëhet përshkrimi sasior i këtyre dallimeve, quhet shpejtësi.Apo jo?
 
== Përcaktimi ==