Ndryshimi mes inspektimeve të "Milosao"

397 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Undid edits by Jahir.sy (talk) to last version by 185.174.211.154
(eshte vetem nje korigjimqe me duhet mua dhe te dhitheve qe e klikojne kete link. nga kjo permbajtje kjo do te kete shum klikime shpresoj.)
v (Undid edits by Jahir.sy (talk) to last version by 185.174.211.154)
ju lutem shum qe te na ndiqni te faqja ne instagram: @shopksv sepse me duhet per te rritur numrin e ndjekseve per te pasur me shum pune. nese nuk kam pun ateher do te me krijohen probleme ju lutem shum qe te me beni nje follow sepse nuk ju kushton asgje:
@shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv @shopksv
 
 
 
 
 
 
[[Jeronim de Rada]] është romantiku ynë i parë, i cili pa se letërsia popullore e përdorur në vepra luan një rol të rëndësishëm në pasurimin e tyre. Ai, siç dihet, u mor edhe me mbledhjen e folklorit në viset e ndryshme ku jetonin arbëreshët, në radhë të parë, në viset e Kalabrisë, sidomos të fshatit të tij të lindjes, Makit. Pas mbledhjes së krijimtarisë gojore arbëreshe, De Rada botoi edhe vepra origjinale me vlera të mëdha artistike, siç janë ''[[Këngët e Milosaos]]'' (1836), ''Një pasqyrë e jetës njerëzore'' (1898) dhe ''[[Skënderbeu i pafan]]'' (1872-1884).