Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Vlorës"

v
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
| Kodi ISO = AL-12
}}
'''Qarku i Vlorës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës i përfshin [[Rrethibashkitë: iVlorë, Delvinës|rrethinSelenicë, eHimarë, Delvinës]]Sarandë, [[RrethiKonispol, i Sarandës|rrethin e Sarandës]]Finiq dhe [[Rrethi i Vlorës|rrethin e Vlorës]]Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e [[Vlora|Vlorës]]. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me [[Qarku i Fierit|Qarkun e Fierit]], në lindje [[Qarku i Gjirokastrës|Qarkun e Gjirokastrës]], në jug me [[Greqia|Greqinë]] dhe në jugperëndim deri në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adriatik]] dhe [[Deti Jon|Detin Jon]] gjatë [[Bregdeti]]t. Rajoni i VloresVlorës ka një popullsi prej 181.996<ref>[https://web.archive.org/web/20110724163040/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh.
 
== Galeria ==