Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

I added new information from my school book
v (U kthyen ndryshimet e 93.87.4.113 (diskutimet) në versionin e fundit nga 84.22.34.235.)
Etiketa: Rollback
(I added new information from my school book)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Evropa Perëndimore''' është regjioni më i zhvilluar i Evropës. Përbëhet nga gjashtë shtete të Unionit Evropiann dhe Monakos. [[Skeda:Western-Europe-map.png|300px|parapamje|djathtas| Evropa Perëndimore]][[Mbretëria e Bashkuar]], [[Irlanda]], [[Holanda]], [[Belgjika]], [[Luksemburgu]], [[Franca]], [[ Monako ]] dhe [[ Korsika ]].Rajoni i Europes perëndimore perfshin hapsira te gjera qe shtrihen në juglindje deri te vargmalet Pirenej ,ne jug tek Alpet Europiane ,kurse nga lindja zgjatet deri te lugina a lumit Oder dhe malet e Gjermanisë Lindore. Nga perëndimi brigjet e këtij rajoni lagen nga ujërat e oqeanit Atlantik ,ku gjenden Gjiri i Biskajës,gadishulli i Normandisë,si dhe ngushticat e La Manshit dhe të Pa-dë-Kalesë,që e ndajnë atë nga Britania e Madhe ,kurse Deti i Veriut dhe Deti Baltik e ndajnë nga Skandinavia .( ky informacion eshte marrë nga libri Gjeografia 8. Botimet ideart)
 
== Pozita gjeografike ==