Ndryshimi mes inspektimeve të "Sporti"

21 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 79.106.254.0 (talk) to last version by Masumrezarock100
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 79.106.254.0 (talk) to last version by Masumrezarock100)
Lori loves Sports Lol[[File:Sports icon.png|thumb|Logo-ja e sportit]]
 
'''Sporti''' është veprimtari njerëzore qëllimi i së cilës është argëtimi dhe zhvillimi apo krahasimi i aftësive psikike dhe fizike. Sporti në histori na jep të dhëna të rëndësishme mbi ndryshimet shoqërore të cilat me kalimin e shekujve kanë ndikuar mbi konceptimin e sportit në varësi të kulturave të ndryshme. Sporti si aktivitet që përfshin aftësitë fizikë e mendore të njeriut, me qellim për ti ushtruar dhe përmirësuar vazhdimisht, e për ti përdorur më pas në një mënyre më frytdhënëse na jep idenë se sporti është pothuajse aq antik sa edhe zhvillimi i inteligjencës së njeriut. Për njeriun primitiv aktiviteti fizik, ishte vetëm një mënyre shumë e dobishme për të zgjeruar njohjet e tij mbi natyrën.