Ndryshimi mes inspektimeve të "Kristo Shuli"

29 bytes added ,  7 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Kristo Shuli''', emri i plotë Kristo Panajot Shuli, i njohur gjithashtu si Kristo Sulidhi, (1858-1938), ishte një fotograf shqiptar dhe shkrimtar i shekullit të 19-të dhe fillim...)
 
v
 
Shuli është gjithashtu i njohur për fotografinë e shumë njerëzve të përfshirë në lëvizjen Rilindja, siç janë luftëtarët e njohur të lirisë Shahin Matraku dhe Kajo Babjeni, duke u bërë kështu një nga propagandistët e lëvizjes. Më 1892 Shuli shkoi në Shkodër për t'u takuar me Kel Marubi dhe Kolë Idromeno me të cilët ndau përvojën e tij. Shuli ishte kunati i fotografit të mirënjohur shqiptar Kristaq Sotiri, i cili ishte ish-nxënës i Shulit. Kristo Shuli u dekorua pas vdekjes nga qeveria shqiptare për aktivitetet e tij patriotike.
 
{{DEFAULTSORT:Shuli, Kristo}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]