Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdurrahman Dibra"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
 
Në periudhën e pas ''Triumfit të Legaliteti'' ka qenë ministër në gati çdo kabinet qeveritar.
 
Pas [[Pushtimi italian i Shqipërisë|pushtimit italian]] u internua në Itali,<ref>{{Cite book|title=Late Ottoman Society: The Intellectual Legacy|last=Özdalga|first=Elisabeth|publisher=Routledge|language=en|year=2013|isbn=9781134294732|location=|pages=329}}</ref> u kthye në Shqipëri vetëm kur më 1943 kur kapitulloi Italia.
 
Edhe pas mbarimit të Luftës në fundin e vitit 1944, ndonëse Abdurrahmani kishte shërbyer për gati 19-vjet si deputet dhe Ministër i Monarkisë së Zogut, komunistët që erdhën në pushtet nuk e trazuan fare atë. Por peripecitë e mëdha për familjen e tijë filluan në pranverën e vitit 1946 kur komunistët arrestuan të birin e tijë Qenanin.<ref>Të dhëna nga Urhan Dibra , i biri i Abdurrahman Dibrës.</ref>