Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethimi i Shkodrës (1474)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
----
[[Ivan Crnojević]]|commander1=[[Hadım Suleiman Pasha (governor of Rumelia)|Hadım Suleiman Pasha]]|combatant2=[[File:Flag of the Republic of Venice.svg|18px]] [[Republika e Venedikut]]<br /> Forca të rezistencës arbërore
[[File:Coat of arms of the house of Crnojevic.svg|18px]] [[Zeta under the Crnojevići|Principata e Zetas]]|status=|partof=|result=Fitore e Venedikut dhe Zetas|territory=|map_label=|map_caption=|map_size=|longitude=|latitude=|map_type=|coordinates={{coord|42.0465|19.4935|region:AL-SH|display=title,inline}}|place=[[Shkodër]], [[Arbëria Venedikase]]|date=Pranverë 1474 — 8 gusht 1474|caption=|image=|notes=}} '''Rrethimi i Shkodrës''' i vitit 1474 ishte një sulm [[Perandoria Osmane|osman]] kundër [[Shkodra|Shkodrës]] së kontrolluar nga [[Republika e Venedikut|Venediku]] (Scutari në italisht) në [[Arbëria Venedikase|Arbërinë Venedikase]] gjatë Luftës së Parë Osmano-Venedikase (1463–79).
 
== Rrethimi ==