Ndryshimi mes inspektimeve të "Berati"

38 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| PORTAL = PO
}}
'''Berati''' (quajtur ndryshe dhe si qyteti i një mbi një dritareve) është qyteti i nëntë për nga popullsia në Republikën e Shqipërisë me një popullsi prej, 69,000 banorë. Qyteti është qendra e [[Qarku i Beratit|Qarkut të Beratit]]. Gjendet në jugun e vendit, 70 km në vijë ajrore në jug të [[Tirana|Tiranës]], përshkohet nga lumi Osum dhe rrethohet nga kodra dhe male, ku spikat [[Mali i Tomorit|Tomorri]], i deklaruar [[Parku Kombëtar Mali i Tomorrit|park kombëtar]].
 
== Emri ==
Anonymous user