Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha kineze"

1 byte removed ,  9 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v ((via JWB))
 
}}
 
'''Gjuha kinezeKinezishtja''' sot flitet nga rreth {{formatnum:1200000000}} folës, shumica e të cilëve janë banorë nga [[Kina]] dhe [[Republika e Kinës]] (Tajvani), kurse një numër i vogël i folësve të kinezishtes jetojnë jashtë këtyre shteteve. Forma standarde e gjuhës Kineze është Mandarin. Një folës i dialektit veri-lindor vështirë se mund të kuptohet me një folës të dialektit jug-perëndimor, për këtë arsye është pranuar dialekti Mandarinë si gjuha Kineze standarde.
 
'''Emri'''