Dallime mes rishikimeve të "Finiqi"

10 bytes added ,  1 vit më parë
Shtova nje fshat
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
(Shtova nje fshat)
 
'''Finiqi''' është një [[Fshati|fshat]] në [[Komuna Finiq|komunën Finiq]] në [[rrethin e Delvinës]] të [[Shqipëria|Shqipërisë]].
 
Është qendër e komunës me të njëjtin emër, ku përmblidhen fshatrat Finiq, Karahaxh, Blerimas (Shijan), Buronjë , Vrion, Navarice, Bregas dhe Çlirim (S.M.T.). Koordinatat gjeografike: gjerësia veriore 39° 54' 23", gjatësia lindore 20° 3' 30".
 
'''Foinikia''' ka një histori të lashtë. Ai ka qenë kryeqendra e kaonëve, ndërsa në shekullin III u bë kryeqyteti i gjithë shtetit të Epirit. Sipas [[Polibi]]t, ka qenë qyteti më i fortifikuar i [[Epiri]]t. Ngrihej në një kodër në formën e një anijeje të përmbysur.
Anonymous user