Dallime mes rishikimeve të "Energjia"

353 bytes added ,  1 vit më parë
(cfare eshte energjia dhe a eshte trup substance apo madhesi fizik)
 
:<math> E_k =\tfrac{1}{2} mv^2 </math>
Energjia potenciale eshte energjia qe kane trupat per shkak te formes ose pozicionit.P.sh nje vazo mbi tryeze ka energji potenciale gravitacionale. Energjia potenciale e vazos ,sapoa bie nga tryeza , fillon filloon dhe vazhdon te clikrohet deri sa perplaset mbi dysheme.Sa me lart te jete trupi, aqq me e madhe eshte energjia potenciale qe zoteron ajo.
 
=== Energjia potenciale ===
Anonymous user